Beslenme alışkanlıklarının evlilik uyumu ve aile bütünlüğü üzerindeki etkisi
The effect of eating habits on marital adjustment and family unity
  1. Tez No: 954337
  2. Yazar: FATOŞ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada beslenme alışkanlıklarının evlilik uyumu ve aile bütünlüğü üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştrma tek merkezli, prospektif, kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmaya 18 yaş üzerinde evli olan, araştırmaya katılıma ilişkin zihinsel bir engeli bulunmayan, çalışmaya katılmaya onam veren, anket sorularını eksiksik tamamlayan bireyler dahil edilmiştir. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Beslenme Tutum Ölçeği”,“Evlilik Uyum Ölçeği”ile“Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği Kısa Formu”uygulanmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların beslenme alışkanlıkları, evlilik uyumları ile aile uyum ve bütünlüğüne ilişkin ortalamaların cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için üç ayrı bağımsız gruplar için t testi yürütülmüştür. Katılımcıların beslenme alışkanlıkları, evlilik uyumları ile aile uyum ve bütünlüğüne ilişkin ortalamaların yaş gruplarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için üç ayrı Kruskal-Wallis H testi yürütülmüştür. Güven aralığı 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Elde edilen bulgular beslenme alışkanlıkları, evlilik uyumu ve aile bütünlüğü gibi önemli psikososyal değişkenlerin çeşitli demografik özellikler açısından farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Kadınların beslenme alışkanlıkları ve evlilik uyumu ortalamaları erkeklere göre anlamlı olarak yüksektr. Genç yaş grubu; beslenme alışkanlıkları konusunda diğer yaş gruplarına kıyasla daha olumlu tutum i çindedir. Eğitim düzeyi beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde etkilemektedir; ancak evlilik uyumu ve aile bütünlüğü üzerinde eğitim durumu belirleyici değildir. Evli bireylerin aile uyum ve bütünlüğü algıları daha yüksektir. Çocuk sayısı; beslenme alışkanlıkları, evlilik uyumu ve aile bütünlüğü üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmamaktadır. Bu çalışma bireylerin beslenme tutumları ile evlilik uyumu ve aile bütünlüğü arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ve bu ilişkilerin bazı demografik özelliklerden etkilenebileceğini göstermiştir. Elde edilen veriler, sağlık ve aile danışmanlığı alanlarında bireysel farklılıkların dikkate alınarak, demografik özelliklere uygun müdahale ve destek programlarının geliştirilmesinin gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of eating habits on marital adjustment and family integrity. The study is a single-center, prospective, cross-sectional and descriptive study. Individuals who are married over the age of 18, who do not have a mental disability regarding participation in the study, who consented to participate in the study and who completed the survey questions in full were included in the study. In order to collect data in the study,“Introductory Information Form”,“Nutrition Attitude Scale”,“Marital Adjustment Scale”and“Short Form of Family Unity Scale”were applied. All statistical analyses were performed using SPSS. Three separate independent groups t-tests were conducted to examine whether the means regarding the participants' eating habits, marital adjustment and family adjustment and integrity differed according to gender. Three separate Kruskal-Wallis H tests were conducted to examine whether the means regarding the participants' eating habits, marital adjustment and family adjustment and integrity differed according to age groups. A confidence interval of 0.05 was accepted as statistically significant. The findings obtained revealed that important psychosocial variables such as nutritional habits, marital harmony and family integrity differ in terms of various demographic characteristics. The nutritional habits and marital harmony averages of women are significantly higher than men. The young age group has a more positive attitude towards nutritional habits compared to other age groups. The level of education positively affects nutritional habits; however, educational status is not a determinant on marital harmony and family integrity. Married individuals have higher perceptions of family harmony and integrity. The number of children does not create a significant difference on nutritional habits, marital harmony and family integrity. This study has shown that there are significant relationships between individuals' nutritional attitudes and marital harmony and family integrity and that these relationships can be affected by some demographic characteristics. The data obtained indicate the necessity of developing intervention and support programs appropriate to demographic characteristics by taking into account individual differences in the fields of health and family counseling.