Engelli bireylerin turizm faaliyetlerine katılımlarının sosyal kapsayıcılık bağlamında incelenmesi: Eskişehir örneği
Examining the participation of individuals with disabilities in tourism activities in the context of social inclusion: The example of Eskişehir
- Tez No: 954363
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI, PROF. DR. ESRA BURCU SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışması, fiziksel engelli bireylerin turizm faaliyetlerine katılım süreçlerini, bu süreçlerde karşılaştıkları zorlukları ve sorunları sosyal kapsayıcılık bağlamında nitel bir yaklaşımla incelemeyi konu edinmektedir. Çalışmada turizmde engellilik olgusu, fiziksel-çevresel düzensizlikler, altyapı sorunları, turizm hizmet sağlayıcılarının konuya ilişkin eğitim, empati ve duygusal etkileşim yetersizlikleri, ulaşım ve erişilebilirlik sorunları, tasarımsal eksiklikler üzerinden sosyal dışlanma, kapsayıcılık ve etiketleme kavramları ile derinleştirilmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle pilot araştırma bağlamında fiziksel engelli 10 katılımcı ile odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Ardından fiziksel engelli 17 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yarı yapılandırılmış soru formları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler MAXQDA 24.9.1. yazılımı deneme sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, engellilik sosyolojisi perspektifinden değerlendirilmiş ve engelliliğin sosyal modelleri arasında yer alan işlevselci-çevreci (ekolojik) model üzerinden yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında bulgular olarak keşfedilen temalar 'turizm faaliyetlerinde ve konaklama işletmelerinde erişilebilirlik sorunları', 'yetersiz hizmetler', 'etiketleme süreci', 'sosyal dışlanma yaşama', 'sosyal algıların varlığı', 'fırsat eşitsizlikleri', 'ulaşım ve erişim sorunları', 'sosyal kapsayıcılık' ve 'yapısal engellerle ilişkili deneyimler' olarak tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, araştırmanın bulguları arasında fiziksel engelli bireylerin turizm faaliyetlerine katılımında kapsayıcı turizm uygulamalarına yönelik ihtiyaçlarına ilişkin betimsel bilgilere ulaşılmış ve bu anlamda turizm alanında sektörel dönüşümün gerekliliği ön plana çıkarılmıştır. Ayrıca söz konusu sektörel dönüşüm gerekliliği için fiziksel engelli bireylerin bakış açısı ve deneyimlerinden hareketle öneriler ve beklentiler sunulmuştur. Çalışmanın turizm araştırmalarında engellilik sosyolojisine dayalı çalışmaların eksikliğine yön gösterecek nitelikte literatürdeki boşluğu dolduracağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the processes of participation in tourism activities by individuals with physical disabilities, the difficulties and problems they encounter in these processes, and the challenges they face in the context of social inclusion using a qualitative approach. The study delves into the concept of disability in tourism, physical and environmental irregularities, infrastructure problems, the lack of training, empathy, and emotional interaction on the part of tourism service providers, transportation and accessibility issues, and design deficiencies, all in relation to the concepts of social exclusion, inclusivity, and labelling. Within the scope of the research, focus group interviews were first conducted with 10 physically disabled participants in the context of a pilot study. Subsequently, in-depth interviews were conducted with 17 physically disabled participants using semi-structured questionnaires. The qualitative data obtained from the interviews were analyzed using MAXQDA 24.9.1 software – free trail. The findings were evaluated from the perspective of the sociology of disability and interpreted through the functionalist-environmental (ecological) model, which is one of the social models of disability. The themes identified as findings within the scope of the research were 'accessibility issues in tourism activities' and 'accommodation businesses', 'inadequate services', 'labelling process', 'experiencing social exclusion', 'existence of social perceptions', 'opportunity inequalities', 'transportation and access issues', 'social inclusion', and 'experiences related to structural barriers'. In addition, the findings of the study revealed descriptive information regarding the needs of physically disabled individuals for inclusive tourism practices in their participation in tourism activities, highlighting the necessity of sectoral transformation in the field of tourism. Furthermore, recommendations and expectations were presented based on the perspectives and experiences of individuals with physically disability regarding the necessity of such sectoral transformation. It is anticipated that the study will fill a gap in the literature by pointing to the lack of studies based on the sociology of disability in tourism research.