Sağlık tedbiri kapsamındaki çocukların ailelerinin ebeveyn tutumlarının tıbbi sosyal hizmet perspektifinden değerlendirilmesi: Uşak ili örneği
An evaluation of parental attitudes of families of children under protective health measures from a medical social work perspective: The case of Uşak province
  1. Tez No: 954369
  2. Yazar: ASİYE PÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ZEHRA KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmada, tıbbi sosyal hizmet perspektifinden, sağlık tedbiri kapsamındaki çocuklara yönelik ebeveyn tutumları, otorite veya hoşgörü boyutunda incelenerek, sağlık tedbiri alan çocukların aile yapısı ve aile içi tutum ve davranışları hakkında bilgi sahibi olmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda, uygulayıcısı sosyal çalışmacı olan sağlık tedbiri kararının, esas aldığı birey ve ailenin karşılıklı tutum ve davranışları üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Araştırma bulguları çerçevesinde, ailelerin tutum ve davranışlarına uygun çözümlemeler yapılarak öneriler sunulmuştur. Araştırma verilerini toplamak için 26 maddeden oluşan Anne Baba Tutum Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formundan faydalanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2023 yılında Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından takibi yapılan ve sağlık tedbiri kapsamında bulunan çocuklardan oluşmuştur. Evren grubu içerisine kurum bakımı altında kalan çocuklar dâhil edilmemiştir, bunun nedeni ise bu çocukların farklı bir bakım ve izleme sürecinde olmaları ve ebeveyn tutumlarına ilişkin araştırmanın odaklandığı sağlık tedbiri kapsamındaki çocuklarla kıyaslanabilir olmamalarıdır. Aynı zamanda ölçeğin 10 yaşından küçük çocuklara uygulanamaması nedeniyle 10 yaş altı çocuklar araştırma kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu kapsamda 86 çocuk ile ölçek uygulaması yapılmış, sağlık tedbiri kararı bulunan 20 çocuğun ebeveyni ile de yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, ebeveyn tutumları nitel ve nicel bulgular çerçevesinde değerlendirilmiş ve tıbbi sosyal hizmet perspektifinden yorumlanmıştır. Ebeveyn ve çocuklar arasındaki iletişim sorunlarının ve çevresel faktörlerin, çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin belirgin olduğu görülmüştür. Bu kapsamda, sağlık tedbiri alan çocukların ve ailelerinin düzenli aralıklarla takibinin ve desteklenmeye devam edilmesinin önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Ülkemizde konuyla ilgili yapılan araştırmaların az olması nedeniyle, farkındalığı artırmaya yönelik akademik çalışmalara duyulan ihtiyacın önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, from a medical social work perspective, parental attitudes toward children under protective health measures are examined in terms of authority and tolerance, with the aim of gaining insight into the family structures and intra-family behaviors of children receiving such measures. In this context, the impact of the protective health measure decision, implemented by a social worker, on the reciprocal attitudes and behaviors of the individual and family involved has been examined. Within the framework of the research findings, analyses appropriate to the families attitudes and behaviors were conducted, and recommendations were provided. To collect research data, the 26-item Parental Attitude Scale and a semi-structured interview form were utilized. The population of the study consisted of children monitored by Uşak Training and Research Hospital in 2023 who were under protective health measures. Children in institutional care were excluded from the population group, as these children undergo a different care and monitoring process and are not comparable to children under protective health measures, which is the focus of the study on parental attitudes. Additionally, children under 10 years old were excluded from the study because the scale could not be applied to this age group. Accordingly, the scale was administered to 86 children, and semi-structured interviews were conducted with the parents of 20 children who had protective health measure decisions. As a result of the study, parental attitudes were evaluated within qualitative and quantitative findings and interpreted from the perspective of medical social work. It was observed that communication problems between parents and children, as well as environmental factors, had significant negative effects on the children. Within this context, it was found important to regularly monitor and continue supporting children under protective health measures and their families. Due to the limited number of studies on this subject in our country, the importance of academic research aimed at raising awareness has been emphasized.