Uyumlu ve uyumsuz mükemmeliyetçilik ile tükenmişlik ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide öz-anlayışın aracı rolü
- Tez No: 954368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Günümüzün iş yaşamı koşullarında mükemmeliyetçilik çalışanlar için giderek daha fazla önem kazanan bir kavramdır. Ancak yapılan çalışmalar mükemmeliyetçiliğin, bireylerde tükenmişlik hissi ve yaşam doyumsuzluğuna yol açabildiğini göstermektedir. Bu çalışma, mükemmeliyetçilik ile tükenmişlik ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi ve bu bağlamda öz-anlayışın aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada Türkiye'de tam zamanlı çalışan 212 katılımcı yer almış, veriler çevrimiçi olarak Qualtrics anket platformu aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak, demografik bilgi formu, Neredeyse Mükemmel Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Öz-Anlayış Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, normallik, güvenirlik ve korelasyon analizleri yapılmış; aracılık etkilerini değerlendirmek üzere SPSS Process Macro Model 4 kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, uyumlu mükemmeliyetçiliğin yüksek standartlar alt boyutu ile yaşam doyumu arasında öz-anlayışın tam aracı rolü olduğu görülmüş, düzen alt boyutu ile yaşam doyumu arasında öz-anlayışın aracı rolü olmadığı görülmüştür. Uyumsuz mükemmeliyetçiliği temsil eden mükemmeliyetçiliğin çelişki alt boyutu ile yaşam doyumu arasında ise öz-anlayışın kısmi aracı rolü olduğu görülmüştür. Uyumlu mükemmeliyetçiliğin yüksek standartlar alt boyutu ile tükenmişlik arasında öz-anlayışın aracı rolü olmadığı görülmüş, düzen alt boyutu ile tükenmişlik arasında ise öz-anlayışın kısmi aracı rolü olduğu bulunmuştur. Uyumsuz mükemmeliyetçiliği temsil eden mükemmeliyetçiliğin çelişki alt boyutu ile tükenmişlik arasında öz-anlayışın kısmi aracı rolü olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar alanyazındaki mevcut bulgular kapsamında tartışılmıştır. Ayrıca araştırmanın sınırlılıkları, klinik açıdan uygulamaya olası katkıları ve gelecek çalışmalara yönelik öneriler de paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business life, perfectionism is a concept that is gaining increasing importance for employees. However, studies show that perfectionism can lead to burnout and life dissatisfaction in individuals. This study aims to examine the relationship between perfectionism and burnout and life satisfaction and the mediating role of self-compassion in this context. The study included 212 participants who were full-time employees in Turkey, and the data were collected online through the Qualtrics survey platform. Demographic information form, Almost Perfect Scale, Maslach Burnout Inventory, Life Satisfaction Scale and Self-Compassion Scale were used as data collection tools. In the analysis of the data, normality, reliability and correlation analyses were performed and SPSS Process Macro Model 4 was used to determine mediation effects. According to the results obtained, self-compassion fully mediates the relationship between the high standards sub-dimension of adaptive perfectionism and life satisfaction. However, self-compassion does not mediate the relationship between the order sub-dimension of adaptive perfectionism and life satisfaction. Self-compassion partially mediates the relationship between the discrepancy (maladaptive perfectionism) and life satisfaction. It was also found that self-compassion does not mediate the relationship between the high standards sub-dimension of adaptive perfectionism and burnout. However, self-compassion partially mediates the relationship between the order sub-dimension of adaptive perfectionism and burnout. Finally, self-compassion also partially mediates the relationship between discrepancy (maladaptive perfectionism) and burnout. These findings are discussed in the context of existing literature. Additionally, the study's limitations, potential clinical implications, and suggestions for future research are presented.