Abdullâh b. Ebû Evfâ'nın hayatı ve rivayetleri
Abdullâh b. Ebû Evfâ's life and narrations
  1. Tez No: 954387
  2. Yazar: HAMZA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULALİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Hz. Peygamber'e olan inancın gereği olarak İslâm dininin anlaşılması ve yaşanılması için sahâbe neslinin de araştırılması gerekmektedir. Abdullâh b. Ebû Evfâ'nın hayatı, rivayetleri ve râvilerinin incelendiği bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan ibarettir. Çalışmanın giriş kısmında araştırmanın konusu, önemi, amacı, metodu ve kaynakları hakkında bilgi verilmiş; ayrıca sahâbe kavramı, İbn Ebû Evfâ'nın hayatı, kişilik özellikleri, ailesi, katıldığı savaşlar gibi önemli olaylar anlatılmıştır. Temel hadis kitaplarında ona isnad edilen rivayetlerin sayılarına ve kendisinden hadis alan talebelerine değinilmiştir. Hz. Peygamber'den rivayet edilen hadisler sened ve metin olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Hadislerin sıhhat durumlarının belirlenmesi için ilk incelenen kısım seneddir. Senedin içerisinde bulunan râvileri bilmek, onları tanımak rivayetin anlaşılmasını ve rivayet hakkında bir sonuca ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Birinci bölümde İbn Ebû Evfâ'nın Hz. Peygamber'den ibadetlerle ilgili rivayet ettiği hadisler, ikinci bölümde cihad ile ilgili rivayet ettiği hadisler, üçüncü bölümde diğer konularla ilgili rivayet ettiği hadisler Kütüb-i Tis'a içerisinden tespit edilmiştir. Rivayetlerin sened ve metin kısmı Arapça olarak verilmiş ve tercümesi yapılmıştır. Rivayetlerde yer alan râvilerin isimleri, künyeleri, hocaları, talebeleri, cerh ve ta'dîl âlimlerinin kendileri hakkındaki görüşlerine yer verilmiş ve râvilerin güvenirliklerine değinilmiştir. Her bir rivayetin sened zinciri ayrı ayrı çıkarılmış ve rivayetin sened yönünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Daha sonra o konu dâhilinde olan rivayetlerin isnad şeması çıkarılmış ve metin kısmının lafız ve mâna yönünden genel değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma sonuç kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a requirement of belief in the Prophet Muhammed, the generation of the companions must also be investigated in order to understand and live the religion of Islam. This study, which examines Abdullâh b. Ebû Evfâ's life, narrations and narrators, consists of an introduction, two parts and a conclusion. In the introduction, the subject, importance, purpose, method, sources of the study, Ibn Ebû Evfâ's life, his personality traits, his family, important events such as the wars he participated in, the number of hadiths narrated from him in the basic hadith books and scholars who took hadiths from him have been mentioned. The hadiths narrated from the Prophet Muhammad consist of the chain and the text parts. The first part examined to determine the authenticity of the hadiths is the chain part. Knowing the narrators in the chain, getting to know them will make it easier to understand the narration and reach a conclusion about the narration. In the first section, the hadiths narrated by Ibn Ebû Evfâ from the Prophet about worships; in the second section, the hadiths narrated about jihad; and in the third section, the hadiths narrated about other subjects have been identified from Kutub-i Tis'a. The chain and text parts of the narrations have been given in Arabîc and translated. The names of the narrators in the narrations, their identities, their teachers, their students, opinions of the reputation and correction scholars about them have been given and the reliability of the narrators has been mentioned. The chain of each narration has been extracted separately and the narration has been evaluated in terms of the chain. Then, the general chain chart of the narrations within that subject has been prepared and a general evaluation of the text part of the narrations has been made in terms of wording and meaning. The study has been completed with the conclusion part.