Türkiye'de ulusal planlamanın kurumsal ve ideolojik dönüşümü
Institutional and ideological transformation of national planning in Turkey
- Tez No: 954388
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Türkiye'de planlama pratiğinin tarihsel süreç içindeki gelişimini ve dönüşümünü analiz etmektedir. Çalışma kapsamında, planlamanın ekonomik, sosyal ve politik alanlardaki işlevleri, farklı dönemlerdeki devlet politikaları ışığında kapsamlı biçimde ele alınmaktadır. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e ve Devlet Planlama Teşkilatının kapanmasına kadar uzanan planlama uygulamalarındaki temel değişim dinamikleri irdelenirken, özellikle 1930'lu yıllardan itibaren artan kurumsallaşma ve devlet müdahalesi vurgulanmaktadır. Neredeyse her dönem değişen planlama yaklaşımlarının önemi üzerinde durulmuştur. Tezde kullanılan tarihsel çözümleme ve belge inceleme yöntemleriyle, Türkiye'de planlamanın sadece ekonomik büyüme aracı olmadığını, aynı zamanda toplumsal ve kültürel dönüşümlerde de kritik bir rol oynadığını tespit edilmiştir. Sonuç olarak, planlama süreçlerinin Türkiye'nin modernleşme yolunda vazgeçilmez bir unsur olduğu, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli evrildiği ortaya konmuştur. Sonuç olarak, bu tez, okuyucuya Türkiye planlama tarihinde kritik kırılma noktalarını, ideolojik ve pratik yapıları anlama fırsatı sunarken, aynı zamanda planlamanın toplumsal kalkınma ve modernleşme araçlarından biri olarak oynadığı önemli rolü ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the development and transformation of planning practice in Turkey over the historical process. Within the scope of the study, the functions of planning in economic, social and political fields are discussed comprehensively in the light of state policies in different periods. While the basic dynamics of change in planning practices ranging from the Ottoman Empire to the Republic and the closure of the State Planning Organization are examined, the increasing institutionalization and state intervention, especially since the 1930s, are emphasized. The importance of changing planning approaches in almost every period has been emphasized. With the historical analysis and document analysis methods used in the thesis, it has been determined that planning is not only a means of economic growth in Turkey but also plays a critical role in social and cultural transformations. As a result, it has been revealed that planning processes are an indispensable element in Turkey's modernization path and that they are constantly evolving in line with changing needs.