Modern Türk Miras Hukuku ile İslâm Miras Hukuku'nun karşılaştırılması
Modern Turkish Inheritance Law and Islamic Inheritance Law: A comparative study
- Tez No: 954389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın konusu Modern Türk Miras Hukuku İle İslâm Miras Hukuku'nun karşılaştırılmasıdır. Modern Türk Miras Hukuku'ndan kastedilen şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nde tatbik edilen Türk Miras Hukuku'dur. Çalışmamızda Türk Miras Hukuku'nun gelişim evreleri anlaşılabilsin diye öncelikle tarihsel serüveni anlatılmıştır. Sonrasında iki hukukun yapısal özellikleri yani kaynak, sistem, felsefi alt yapı ve kavramları mukayese edilmiştir. Bir de karşılaştırma Modern Türk Miras Hukuku'nun maddeleri temel alınarak mukabilinde var olan İslâm Miras Hukuku'na dair hükümler bazında yapılmıştır. İslâm Miras Hukuku adına Müslümanların kahir ekseriyetinin benimsemiş olduğu Hanefî, Mâlikî, Şâfiî, Hanbelî ve İmâmiyye Mezhepleri esas alınmıştır. Son olarak her iki hukuk sistemine dair yeni önerilerde bulunulmuş ve mevcut olan bazı akımların konu hakkındaki önerileri değerlendirilip eleştiriye tâbi tutulmuştur. Bu iki hukuktan biri ülkemizde kanuni iken diğeri ise sadece dinidir. Yani hem kanuni hem de dini olan bir miras hukukumuz mevcut değildir. Böylece bu konuda toplum ikilemde kalmış ve inancına göre paylaşım yapmak isterse kanuna aykırı davranmakla, kanuni olan hukuka göre paylaşım yapmak isterse bu sefer de dine aykırı bir paylaşım yapmış olmakla karşı karşıya gelmektedir. Bu çalışmamız bu sorunun çözümü için gerekli veriyi toplamış, iki hukuk sistemini beraberce tanıtmış, aralarındaki ortak ve ayrışan özellikleri ortaya koymuş ve böylece bu sorunun çözümü için ortaya konulması gereken çalışmalara bir ön çalışma olma amacı gütmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the comparison between Modern Turkish Inheritance Law and Islamic Inheritance Law. The term“Modern Turkish Inheritance Law”refers to the Turkish Inheritance Law currently implemented in the Republic of Turkey. In order to understand the developmental stages of Turkish Inheritance Law, we first narrate its historical journey. Subsequently, the structural characteristics of the two legal systems, such as sources, systems, philosophical foundations, and concepts, are compared. Additionally, the comparison is based on the articles of Modern Turkish Inheritance Law and the corresponding provisions of Islamic Inheritance Law. For Islamic Inheritance Law, we consider the Islamic legal schools predominantly embraced by Muslims, namely the Hanafi, Maliki, Shafi'i, Hanbali, and Imamiyah schools. Finally, new proposals regarding both legal systems are offered, and some existing movements' suggestions on this topic are evaluated and subjected to criticism. One of these two legal systems is statutory in our country while the other is solely religious. In other words, we do not have an inheritance law that is both statutory and religious. As a result, society has been left in a dilemma: if they wish to share according to their beliefs, they risk acting against the law; conversely, if they opt to share according to the statutory law, they would be in opposition to their religious beliefs. This study aims to gather the necessary data to solve this problem, introduce both legal systems together, reveal their common and divergent characteristics, and thus serve as a preliminary study for the works that need to be proposed in order to resolve this issue.