Kaynaştırma ortamlarında BEP kalitesinin incelenmesi
Examining the quality of IEPS in inclusive settings
  1. Tez No: 954453
  2. Yazar: BEDRETTİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, ilkokula devam eden özel gereksinimli öğrenciler için oluşturulan BEP ekibindeki sınıf öğretmenlerinin BEP hazırlama sürecine ve hazırladıkları BEP'lerin kalitelerine ilişkin görüşlerini betimlemeyi amaçlamaktadır. Nitel betimsel desende yürütülen araştırmanın katılımcıları, büyükşehir statüsündeki bir ilde genel eğitim sınıflarında çalışan toplam 17 sınıf öğretmenidir (8 erkek, 9 kadın). Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle tümevarımcı bir yaklaşım benimsenerek analiz edilmiştir. Kodlama ve tema oluşturma sürecinde NVivo 15 yazılımı kullanılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin çoğunlukla BEP'lerinde dört bileşene yer verdiğini; en sık tekrarlanan bileşenin uzun ve kısa dönemli amaçlar olduğunu göstermiştir. Katılımcılar kaliteli bir BEP'i öğrenci odaklı, işlevsel ve iş birliğine dayalı olarak tanımlasa da uygulama boyutunda özellikle işlevsel amaç belirleme ve öğrencinin düzey tespiti aşamalarında güçlük yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bununla birlikte, katılımcılar hazırladıkları BEP'lerin genel olarak yeterli kalitede olduğunu düşünmektedirler. Bulgular, BEP kalitesini artırmak için öğretmen yeterliklerinin geliştirilmesine ve öğrenci özelliklerinin sistematik biçimde değerlendirilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe classroom teachers' views on both the process of developing Individualized Education Programs (IEPs) and the quality of the IEPs they prepare for students with special needs attending primary school. Conducted within a qualitative descriptive design, the research involved 17 classroom teachers (8 men, 9 women) working in general education classrooms in a metropolitan province. Data were collected through semi structured interviews and analyzed using an inductive content analysis approach. NVivo 15 software was employed during the coding and theme generation phases. Findings revealed that teachers most frequently included four components in their IEPs, with long and short term goals being the most commonly repeated component. Although participants defined a high quality IEP as student centered, functional, and collaborative, they reported difficulties especially in setting functional goals and determining students' skill levels when it came to implementation. Nevertheless, the participants generally believed that the IEPs they prepared were of adequate quality. The findings offer recommendations for enhancing teacher competencies and for systematically assessing student characteristics in order to improve IEP quality.