Mahalli Kamu Hizmeti Olarak Ulaşım
Transportation as a Local Public Service
  1. Tez No: 954454
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZHAN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELMAN SACİT BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
Kamu hizmetini yerine getirmek idarenin görevleri arasında yer almaktadır. İdarenin varlık sebeplerinden bir tanesinin bir anlamda kamu hizmeti olduğu söylenebilir. Geniş anlamda idare aygıtı içinde yer alan belediyelerin mevzuat gereğince kentiçinde yerine getirmekle yükümlü olduğu kamu hizmeti faaliyetleri bulunmaktadır. Ulaşım hizmetleri belediyelerce sunulan ve hukuki niteliği kamu hizmeti olan faaliyetlerdendir. Belediyeler idare hukuku teorisinin önemli konularından birisi olan kamu hizmeti çerçevesinde ulaşım hizmetini yerine getirmektedir. Belediyeler faaliyetlerini Anayasanın 123. maddesinde düzenlenen kanunilik ilkesi çerçevesinde yerine getirdiğinden ulaşım hizmetlerini de mevzuata uygun şekilde kamu yararı amacıyla sunmalıdır. Ulaşım hizmetleri aynı zamanda süreklilik ve düzenlilik, uyarlama, tarafsızlık ve eşitlik ilkelerine uygun şekilde ifa edilmelidir. Ayrıca hizmetin ifasında Anayasada güvence altına alınan temel hak ve hürriyetlerin korunup gözetilmesi kanuni idare ilkesinin ve hukuk devletinin bir gereğidir. Büyükşehirlerde ulaşım hizmetinin yerine getirilmesi daha büyük bir teşkilat, idari yapılanma ve bütçe gerektirmektedir. Bu nedenle, belediye bünyesinde kanunla ulaşım konusunda uzmanlaşmış bir birim olan UKOME kurulmuştur. UKOME üyelerin sayısı ve niteliği itibarıyla geniş katılımlı, çoğulcu yapıya sahip, tüzel kişiliği olmayan bir idari birimdir. UKOME'nin görevli olmadığı normal belediyelerde ise il genelinde il trafik komisyonları ulaşımla ilgili konularda karar almaktadır. Bu çerçevede ulaşım kamu hizmetinin ülkemizde geçmişten günümüze kadar olan gelişim süreci, özellikleri, ilkeleri, hizmetin görülme usulleri, görevli kurumlar incelenmektedir. Ayrıca ulaşım hizmeti yerine getirilirken birçok hukuki sorun ve konu ortaya çıkmaktadır. Bunlar idare hukuku teorisi çerçevesinde idare hukuku kurumları içinde değerlendirilecektir. Ulaşım hizmetlerinin yürütülmesi esnasında çok sayıda uyuşmazlık ortaya çıktığından bu alanda yargı mercilerince verilen kararların incelenmesi konunun anlaşılması ve çözümü bakımından son derece önemli bir husustur. Nihayetinde ulaşım kamu hizmeti doktrinde ayrıntılı şekilde tartışılmış ve adına eserler üretilmiş bir çalışma alanı değildir. Ulaşım hizmetleri devasa büyüklükteki idari yapılanma içinde idarenin bu hizmete tahsis ettiği çok sayıda araç ve gereç, personel ve mal varlığıyla yerine getirilmektedir. Günümüzde dünyanın hemen her ülkesinde ve kentlerde değişen ve gelişen bir düzen içinde varlığını sürdüren bir alandır.
Özet (Çeviri)
Providing public service is among the duties of the administration. It can be said that one of the reasons for the existence of the administration is a kind of public service. Municipalities, which are within the administrative apparatus in a broad sense, also have public service activities that they are obliged to carry out within the city in accordance with the legislation. Transportation services are among the activities that are legally public services provided by municipalities. Municipalities provide transportation services within the framework of public service, which is one of the important subjects of administrative law theory. Since municipalities carry out their activities within the framework of the principle of legality regulated in Article 123 of the Constitution, they must also provide transportation services for the public benefit in accordance with the legislation. Transportation service must be performed in accordance with the principles of continuity and regularity, adaptation, impartiality and equality. In addition, it is a requirement of the principle of legal administration and the state of law to protect and observe the fundamental rights and freedoms guaranteed in the Constitution during the performance of the service. Providing transportation services in metropolitan cities requires a larger organization, administrative structure and budget. For this reason, UKOME, a unit specialized in transportation, was established by law within the municipality. UKOME is an administrative unit without a legal entity with a broad participation, pluralistic structure in terms of the number and quality of its members. In normal municipalities where UKOME is not in charge, provincial traffic commissions make decisions on transportation-related issues throughout the province. In this context, the development process of the transportation public service in our country from past to present, its features, principles, methods of providing the service, and the institutions in charge are examined. In addition, many legal problems and issues arise while providing transportation services. These will be evaluated within administrative law institutions within the framework of administrative law theory. Since many disputes arise during the execution of transportation services, examining the decisions made by judicial authorities in this field is an extremely important issue in terms of understanding and resolving the issue. Ultimately, transportation is not a field of study that has been discussed in detail in the public service doctrine and works have been produced on its behalf. Transportation services are provided within a huge administrative structure with a large number of vehicles, equipment, personnel and assets allocated by the administration to this service. Today, it is an area that continues to exist in a changing and developing order in almost every country and city in the world.