Asur ticaret kolonileri çağı yerli mühür ve baskılarında betimlenmiş kült eşyası
Cult objects depicted in native style seals and impressions of the assyrian trade colonies period
  1. Tez No: 954461
  2. Yazar: SEVGİ GÜLALP ESENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 607
Özet
Asur Ticaret Kolonileri Çağı (ATKÇ) gliptiği, dönemin dini ikonografisine dair en kapsamlı bilgiyi sunan buluntu grubunu oluşturmaktadır. Çeşitli üslupların bir arada var olduğu bu dönemde, özellikle Anadolu üslubu (yerli üslup) gliptiği aracılığıyla temsil edilen ikonografik ve sanatsal öğelerin Hitit dini ikonografisi ve sanatına öncülük ettiği bilinmektedir. Kült eşyası, ait olduğu toplumun ritüelleri, dini törenleri ve sanatı yönünden bilgi veren, ayrıca coğrafi ve zamansal çerçevede kültürel etkileşimler ve aktarımlar açısından ipuçları sunan önemli bir malzeme grubunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada ATKÇ yerli üslup mühür ve baskıları derlenerek üzerlerinde betimlenmiş kült eşyası mercek altına alınmıştır. Betimlenmiş kült eşyasının arkeolojik ve diğer ikonografik kapsamlardaki karşılaştırmalarıyla, bu betimlerin arkeolojik karşılıklarının tespit edilmesi; ayrıca incelenen dönemde çevre bölgelerle gerçekleşen kültürel etkileşimlere ve devamında Hititlere aktarılan kültürel birikime ışık tutulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Glyptic art from The Assyrian Trade Colonies Period (ATCP) constitutes the most comprehensive source of information on the religious iconography of the era. During this period, characterized by the coexistence of various glyptic styles, the iconographic and artistic elements represented through the Anatolian (native) style glyptic are known to have served as precursors to Hittite religious iconography and art. Cult objects represent a crucial material group, providing insights into a society's rituals, religious ceremonies and art, while also offering clues about cultural interactions and transmissions within a geographical and temporal framework. This study compiles native-style seals and impressions from the ATCP, specifically focusing on the cult objects depicted on them. By comparing these depicted cult objects with those found in archaeological and other iconographic contexts, this research aims to identify the archaeological counterparts of these depictions. Furthermore, it seeks to illuminate the cultural interactions that occured with surrounding regions during the examined period and the subsequent transmission of this cultural heritage to the Hittites.