15-49 yaş arasi kadinlarin genital hijyen durumlarının ürogenital sistem enfeksiyonlari ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between genital hygiene status and urogenital system infections in women aged 15–49
  1. Tez No: 954463
  2. Yazar: ASLIHAN KAYA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTEGÜL ÇORUH AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 15-49 yaş arası kadınlarda genital hijyen davranışlarının ürogenital sistem enfeksiyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi ayrıca kadınların anatomik olarak ürogenital enfeksiyona yatkınlığını göz önünde bulunduracak olursak yanlış yapılan genital hijyen davranışlarının önüne geçebilmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, betimsel özelliği bulunan tarama modeli uygulanmıştır. Bu araştırmanın örneklemini, 15.07.2024-15.01.2025 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne bağlı 066 ve 078 numaralı birimlere kayıtlı 15-49 yaş arasında bulunan ve tesadüfi örneklem yöntemi ile gönüllü olarak katılan 403 kadın hasta oluşturmaktadır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalara çalışma hakkında bilgi verildikten sonra çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireylerin onamları alınarak ilgili literatür doğrultusunda oluşturulan anket formu doldurulmuştur. Elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, ikili değişkenlerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi, çoklu grup karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between genital hygiene behaviors and urogenital system infections in women aged 15–49 years. Additionally, considering women's anatomical susceptibility to urogenital infections, the study aims to help prevent improper genital hygiene practices. Materials and Methods: A descriptive survey model was applied in this research. The study sample consisted of 403 women aged 15–49 who were registered at Units 066 and 078 of Ordu University Family Health Center between 15.07.2024 and 15.01.2025 and who voluntarily participated through random sampling. After informing eligible participants about the study, consent was obtained, and a questionnaire developed based on the relevant literature was administered. The collected data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 software. An independent samples t-test was used for comparisons between two variables, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons among multiple groups.