The literacy and attitude of English language teaching students towards ChatGPT in Türkiye
Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin yapay zekâ bazlı büyük dil modellerine karşı yeterlilikleri ve tutumları
  1. Tez No: 954467
  2. Yazar: UMUT CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Dil eğitimi de dahil olmak üzere büyük dil modellerini gelişimi birçok alanı etkilemiştir. Çağdaş teknoloji bilgisayarın icadından ChatGPT'nin geliştirilmesine ve sonrasına kadar her zaman İngilizce öğrenmenin ve öğretmenin parçası olmuştur. ChatGPT'nin doğal olarak alana entegre olmasıyla beraber, İngilizce eğitimi ve büyük dil modelleri arasında hala literatürde birçok boşluk bulunmaktadır. Bu boşluklardan birini kapatmak için, bu tez Batı Türkiye'deki bir devlet üniversitesi okuyan İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin ChatGPT okuryazarlığı ve tutumuna odaklanmıştır. Bu araştırmanın ana hedefi öğrencilerin ChatGPT okuryazarlığını ve ChatGPT tutumunu bulmak ve üniversite yılı, ChatGPT farkındalığı, cinsiyet, ve benzer değişkenlerle ilişkileri yanı sıra bu iki ana değişkenin arasında korelasyon olup olmadığını bulmaktır. Bu hedefler için adapte edilmiş ChatGPT okuryazarlık ölçeği (S. Lee & Park, 2024), adapte edilmiş TAME-ChatGPT ölçeği (Abdaljaleel et al., 2024), ChatGPT ELT tutum anketi 141 katılımcı üzerinde uygulanmıştır ve aynı zamanda yarı yapılandırılmış görüşme soruları 8 öğrenci üzerinde kullanılmıştır. Sonuçlar ChatGPT okuryazarlığı ve tutumu arasında birçok farklı anlamı korelasyonun yanı sıra, aynı zamanda üniversite yılı, ChatGPT farkındalığı, cinsiyet, ve öğrencilerin zorunlu İngilizce öğretmenliği dersleri alıp almamaları ile bu iki ana değişken arasında da anlamlı korelasyon olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, dil öğretmenlerine ve öğrencilerine ChatGPT okuryazarlığının öğretilmesi gerektiği ve hem öğretmenlerin, hem de öğrencilerin büyük dil modellerinin olumlu ve olumsuz potansiyelleri hakkında farkındalık kazanmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of large language models has affected many fields, with one of them being language education. Contemporary technology has always been a part of English learning and teaching, from the invention of the computer to all the way to and beyond the release of ChatGPT. With ChatGPT naturally being integrated into the field, there remain many gaps in literature around many aspects of English education and large language models. To fill one of these gaps, the main aim of this research is to find out the ChatGPT literacy and ChatGPT attitude of ELT students studying in a state university in Western Türkiye, and to find out if there are correlations between the two variables in addition to other variables such as university year, ChatGPT awareness, gender, and so on. To fulfill these aims, adapted ChatGPT Literacy Scale (S. Lee & Park, 2024), adapted TAME-ChatGPT (Abdaljaleel et al., 2024), ChatGPT ELT Attitude Survey was utilized for 141 participants in addition to semi-structured group interviews for 8 participants in total. The results reveal that there are various significant correlations between ChatGPT literacy and attitude, alongside significant correlations between university year, ChatGPT awareness, gender, whether students have taken compulsory ELT courses with the two main variables. It is concluded that ChatGPT literacy should be taught to language students and teachers, and teachers, students alike should be made aware of the positive and negative possibilities of large language models.