Anti-VEGF etkisi olan faricimabin ovaryan hiperstimülasyon sendromunu önleyici etkisinin sıçan deneysel modelinde incelenmesi
Evaluation of faricimab, an Anti-VEGF agent, in preventing ovarian hyperstimulation syndrome: An experimental rat model study
  1. Tez No: 954473
  2. Yazar: CEYLAN KIRMACI MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, VEGF ve Angiopoietin-2 inhibitörü olan faricimabın ovaryan hiperstimülasyon sendromu (OHSS) üzerindeki koruyucu etkisi deneysel sıçan modelinde araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Altışar sıçandan oluşan 6 grup oluşturuldu: kontrol, OHSS, OHSS+GnRH antagonisti, OHSS+Faricimab (5 mg/kg), OHSS+Faricimab (25 mg/kg) ve OHSS+Kabergolin. OHSS modeli, 4 gün boyunca pregnant mare serum gonadotropini uygulamasını takiben hCG ile tetiklendi. İlgili ajanlar hCG uygulaması günü ve ertesi gün verildi. hCG'den 48 saat sonra sıçanlar sakrifiye edilerek ovaryan dokular histopatolojik olarak değerlendirildi, ovaryan dokuda VEGF ekspresyonu ve serum VEGF düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Sıçanların vücut ağırlık değişimleri açısından gruplar arasında fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the protective effect of faricimab, a dual inhibitor of VEGF and Angiopoietin-2, against ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) in an experimental rat model. Materials and Methods: Six groups of 6 rats each were established: control, OHSS, OHSS+GnRH antagonist, OHSS+Faricimab (5 mg/kg), OHSS+Faricimab (25 mg/kg), and OHSS+Cabergoline. The OHSS model was induced by four days of pregnant mare serum gonadotropin administration followed by hCG injection. The respective agents were administered on the day of hCG injection and the following day. 48 hours later, the rats were sacrificed and ovarian tissues were evaluated histopathologically. Ovarian VEGF expression and serum VEGF levels were measured. Results: No significant differences were observed in body weight changes among the groups.