Küresel bir eğitim modeli olarak UBDP: Öğretmen ve öğrenci perspektifinden program deneyimlerinin incelenmesi
UBDP as a global education model: Examining program experiences from teacher and student perspectives
- Tez No: 954497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜROL YOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (UBDP) kapsamında öğretmen ve öğrencilerin öğrenim sürecine ilişkin deneyimlerini, programın niteliğine dair görüşlerini ve UB misyonunu ne düzeyde yaşadıklarını ortaya koymaktır. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji yaklaşımıyla yürütülmüştür. Maksimum çeşitlilik örneklemesiyle belirlenen 14 öğretmen ile bireysel görüşmeler, 17 öğrenciyle ise iki oturumda odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Veriler, Giorgi'nin dört aşamalı analiz yöntemi ile Miles ve Huberman'ın içerik analiz tekniğiyle çözümlenmiş ve altı ana tema oluşturulmuştur: (1) UB öğrenen profilleri, (2) öğrenme modellerinin yansımaları, (3) bütüncül gelişim, (4) program geçiş deneyimi, (5) okul ekosistemi, (6) değerlendirme süreci. Bulgular, öğrenen profillerinin kısmen deneyimlendiğini; yapılandırmacı öğrenme yaklaşımının benimsendiğini; öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişiminin desteklendiğini göstermektedir. Değerlendirme sürecine yönelik subjektiflik ve ölçüt belirsizliği; öğretmenlerin yoğun iş yükü ve ulusal programla uyum sorunları dikkat çekmiştir. Araştırma, UBDP'nin Türkiye bağlamındaki uygulamasına öğretmen ve öğrenci perspektifinden bütüncül ve özgün bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the experiences of teachers and students regarding the learning process within the International Baccalaureate Diploma Program (IBDP), their opinions on the quality of the program, and the extent to which they experience the IB mission. The study was conducted using the phenomenological approach from qualitative research designs. Individual interviews were conducted with 14 teachers selected through maximum diversity sampling, while focus group interviews were conducted with 17 students in two sessions. The data were analyzed using Giorgi's four-stage analysis method and Miles and Huberman's content analysis technique, resulting in the identification of six main themes: (1) UB learner profiles, (2) reflections of learning models, (3) holistic development, (4) program transition experience, (5) school ecosystem, (6) evaluation process. The findings indicate that learner profiles are partially experienced; the constructivist learning approach is adopted; and students' cognitive and affective development is supported. Subjectivity and uncertainty regarding evaluation criteria, teachers' heavy workload, and issues with alignment with the national curriculum were noted. The research offers a holistic and unique perspective on the implementation of the UBDP in the Turkish context from the perspectives of teachers and students.