Bir eğitim Stk'si modeli olarak Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı
As an education cpo (civil public organisation) model: Türkey Education Voluteers Vagf.
  1. Tez No: 215250
  2. Yazar: İRFAN ÖZET
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu arastırma 1980 sonrası dönemde Türkiye'nin yasadıgı degisim sürecinin önemli aktörlerinden sivil toplum örgütlerini Egitim Gönüllüleri Vakfı temelinde ele alır. Egitim Gönüllüleri dolayımında sivil toplumun, gerçeklestirdigi toplumsal politikalarla gerek kitleleri gerekse politik toplumu dönüstüren bir aktör niteligi vurgulanmaktadır. Vakıf tarafından sunulan egitim programları ve uygulamaları, politik toplumun denetiminde olan egitim sisteminin küresel standartlarla entegrasyonuna katkı saglamaktadır. Bu baglamda, vakfın faaliyetleriyle egitimde fırsat esitligini yakalayamamıs bölge ve kitlelerin modern egitim sistemleriyle tanısması gerçeklesmektedir. Gelinen noktada egitim sahasında kronik olarak kaynak ve kadro sıkıntısı yasayan politik topluma teknik düzeyde lojistik destek saglanmakta ve egitimde fırsat esitligi sorunsalı bir nebze de olsa asılmaya çalısılmaktadır. Arastırmada öne çıkan bir diger nokta, Vakfın egitim sahasında gerçeklestirdigi uygulamaların, son tahlilde toplumsal modernlik projesine yaslanmasıdır. Egitim Gönüllüleri, temel faaliyetleriyle bireyleri, modern araç ve düsünce parametreleriyle bulusturarak egitim temelinde bir modernlesme hareketini uygulamaya koymaktadır. Bu yönüyle erken Cumhuriyet dönemi seçkinleriyle paralel bir anlam ve referans dünyasına sahiptir. Her iki aktör de, ?geleneksel anlam ve deger dünyalarından sıyrılmıs modern bir birey? tahayyülünü paylasmaktadır. Ancak; Egitim Gönüllüleri bu tahayyülü, ideolojik ya da mühendislikçi temelden uzak kalarak bireylerin gönüllü olarak benimseyecekleri bir süreç olarak ele alır. Vakıfça, bireyin her türlü aidiyeti bir veri/gerçeklik olarak alınıp, bunun üzerinde köklü dönüsümlerden uzak kalınmıstır. Modernlik, toplumsal alanda ve gönüllülük temelindeki bir perspektifle gerçeklestirilmeye çalısılır.
Özet (Çeviri)
This research takes nongovernmental organizatıons, which are the major factors of Turkey?s changing process after the period of 1980?s are firmly depended on Education Volenteers Wagf. By means of Education Volunteers, cıvılıan society realize social politics, which emphasize the characteristic people or political society. Education programs and applications which are presented by Wagf, assist the education system which is under the control of politic society, entegration of global standarts. As well as this, by means of activities of wagf, the religion and masses which do not reach the equality occasian of education, meet modern system of education. At this point, politic society, which has a cronic problem of staff and source in education field, is provided by tecnical level of logistic support. By this way, Wagf tries to cross the problems of equality accasion of education briefly. Another point which comes foremost in this research, the applications, which Wagf realize in Education field, depended on social modernism Project at last analysis. Education Volunteers get individual together parameters of modern means and opinions of basic activities, By this way, the put the modernization movement basic of education. At this aspect, it has a world that is parelel means referans like early repuclic period of outstanding. Both two factors share the the modern individual imagination which is grazed by the traditional means and values of universe. However, Education Volunteers are away from the ideological and traditional basic, they takes this ımagination as a period which ındividual considers it willingnessly. Wagf takes ındividual as done of whole reality, they are away from rooted transformation of ındividual. Modernism is tried to be realized perspective of social field and basic of willingness.