Deprem bölgesinde yer alan konteyner kentlerde çalışan AFAD görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği algılarının ve tükenmişliklerinin incelenmesi
Investigation of the occupational health and safety perceptions and burnout of AFAD officers working in container cities located in the earthquake zone
  1. Tez No: 954504
  2. Yazar: MUSTAFA METE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAŞARCI HAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, İlk ve Acil Yardım, Public Health, Psychology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, deprem bölgesinde yer alan konteyner kentlerde çalışan AFAD görevlilerin iş sağlığı ve güvenliği algılarının ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi konu edinilmiştir. Bu konudan hareketle, araştırmanın tarama modelinde yürütülmesine karar verilmiştir. Ayrıca, araştırmanın evrenini deprem bölgesinde yer alan konteyner kentlerde çalışan bütün AFAD görevlileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise 513 görevliden oluşmaktadır. Araştırma sürecinde, AFAD görevlilerinin demografik özellikleri araştırmacının geliştirdiği Kişisel Bilgi Formu; iş sağlığı ve güvenliği algıları Kocaay (2020)'ın geliştirdiği“İş Sağlığı ve Güvenliği Yeterlilik Algısı Ölçeği”ve tükenmişlik düzeyleri ise Maslach ve Jackson (1981)'ın geliştirdiği“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ile saptanmış olup bu verilerin analizinde SPSS-29 istatistik programı kullanılmıştır. Bu doğrultuda analizler; bağımsız gruplar t testi, ANOVA, pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonunda, deprem bölgesinde yer alan konteyner kentlerde çalışan AFAD görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği algılarının yaş grubu, eğitim durumu ve deprem bölgesinde çalışma süresine göre anlamlı düzeyde fark gösterdiği; cinsiyet, mesleki kıdem ve meslek dalına göre ise anlamlı bir fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, deprem bölgesinde yer alan konteyner kentlerde çalışan AFAD görevlilerinin tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, yaş grubu ve deprem bölgesinde çalışma süresine göre anlamlı düzeyde fark gösterdiği; eğitim durumu, mesleki kıdem ve meslek dalına göre ise anlamlı bir fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak, deprem bölgesinde yer alan konteyner kentlerde çalışan AFAD görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği algıları ile tükenmişlikleri arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, deprem bölgesinde yer alan konteyner kentlerde çalışan AFAD görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği algılarının tükenmişlik düzeyleri üzerinde yordayıcı etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to examine the occupational health and safety perceptions and burnout levels of AFAD officers working in container cities located in the earthquake zone. Based on this issue, it was decided to conduct the research in a survey model. In addition, the population of the research consists of all AFAD officers working in container cities located in the earthquake zone. The sample group consists of 513 officers. During the research process, the demographic characteristics of AFAD officers were collected through the Personal Information Form developed by the researcher; occupational health and safety perceptions were determined with the“Occupational Health and Safety Competence Perception Scale”developed by Kocaay (2020) and burnout levels were determined with the“Maslach Burnout Scale”developed by Maslach and Jackson (1981). SPSS-29 statistics were used in the analysis of these data. program was used. In this direction, the analyses were conducted using independent groups t test, ANOVA, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis. At the end of the research, it was concluded that the occupational health and safety perceptions of AFAD officers working in container cities located in the earthquake zone showed a significant difference according to age group, education level and length of service in the earthquake zone; however, there was no significant difference according to gender, professional seniority and branch of profession. In addition, it was concluded that the burnout levels of AFAD officers working in container cities located in the earthquake zone showed a significant difference according to gender, age group and length of service in the earthquake zone; however, there was no significant difference according to education level, professional seniority and branch of profession. In addition, it was concluded that there was a negative significant relationship between the occupational health and safety perceptions and burnout of AFAD officers working in container cities located in the earthquake zone. Finally, it was concluded that the occupational health and safety perceptions of AFAD officers working in container cities located in the earthquake zone had a predictive effect on the burnout levels.