İş kazalarında iş güvenliği uzmanlarının ceza sorumluluğu
Criminal liability of occupational safety experts in work accidents
  1. Tez No: 954506
  2. Yazar: RECEP EREN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FEHİM ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye kapsamında meslek hastalıkları ve iş kazalarının iş hayatında en önemli problemlerin başında yer aldığı bilinmektedir. İş kazalarında Türkiye'nin Dünya genelinde üçüncü ve Avrupa'da da birinci sırada olması, bu durumun önem taşıyan bir göstergesidir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği uzmanları mesleki açıdan çalışanların güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Bu hususta iş güvenliğinin mihenk taşlarından olan ve özellikle de iş yerinde iş kazası yaşandığında akla ilk gelen, iş güvenliği uzmanlarının yükümlülük ve sorumluluklarına, İş ve Sosyal Güvenlik mevzuatında, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda, Türk Borçlar Kanunu'nda, Türk Ceza Kanunu'nda yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, iş hayatında önem taşıyan paydaşlar arasında yer alan iş güvenliği uzmanlarının işyerleri kapsamında iş güvenliğini takip, izleme, rehberlik, denetleme ve bilgilendirme yükümlülükleri bağlamında yaşamakta oldukları problemleri ve öncelikleri değerlendirmektir. Aynı zamanda kanunlar doğrultusunda mağdur olmamaları amacıyla çözüm önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that occupational diseases and work accidents are among the most important problems in business life in Turkey. The fact that Turkey ranks third in the world and first in Europe in occupational accidents is an important indicator of this situation. For this reason, occupational health and safety experts contribute to ensuring the safety of employees in terms of occupational health and safety. In this regard, the obligations and responsibilities of occupational safety specialists, who are the cornerstones of occupational safety and who come to mind first, especially when an occupational accident occurs at work, are included in the Labour and Social Security legislation, the Social Insurance and General Health Insurance Law No. 5510, the Turkish Code of Obligations, and the Turkish Penal Code. The aim of this study is to evaluate the problems and priorities that occupational safety specialists, who are among the important stakeholders in business life, experience in the context of their obligations to monitor, monitor, guide, supervise and inform occupational safety within the scope of workplaces. At the same time, solution suggestions are presented in order not to be victimised in line with the laws.