Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylerde ekran bağımlılığına ilişkin ebeveyn deneyim ve görüşlerinin belirlenmesi
Determination of parental experiences and opinions on screen addiction in individuals with Autism Spectrum Disorder
  1. Tez No: 954556
  2. Yazar: DINARA DEMIRBAG
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan bireylerde ekran bağımlılığına ilişkin ebeveyn deneyim ve görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik (olgubilim) yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Eskişehir ve çevresinde yaşayan, OSB tanısı almış çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve araştırmaya toplam 12 ebeveyn dahil edilmiştir. Maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği kullanılarak farklı sosyoekonomik düzeylerden, eğitim seviyelerinden ve aile yapılarından bireyler seçilerek geniş bir perspektif sağlanmıştır. OSB tanısı almış bireylerin ebeveynleri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, OSB'li bireylerde ekran kullanımının iletişim becerileri, sosyal etkileşim ve duygusal düzenleme üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini ortaya koymaktadır. Ebeveynler, çocuklarının ekran bağımlılığı geliştirme sürecinde çeşitli risk faktörleriyle karşı karşıya kaldıklarını belirtmiş, ekran süresini yönetme konusunda yaşadıkları güçlükleri ve başvurdukları stratejileri paylaşmışlardır. Ayrıca, ekran bağımlılığının yönetiminde ebeveyn tutumlarının belirleyici olduğu ve bireyselleştirilmiş müdahale yöntemlerine duyulan ihtiyacın önemli olduğu vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, ebeveynlerin deneyimlerinden hareketle OSB'li bireylerde ekran bağımlılığının yönetimine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine parental experiences and perspectives regarding screen addiction in individuals with Autism Spectrum Disorder (ASD). A phenomenological (qualitative) research design was employed in the study. The participants of the research consist of parents of children diagnosed with ASD living in Eskişehir and its surrounding areas. The participants were selected using a purposive sampling method, and a total of 12 parents were included in the study. The maximum variation sampling technique was used to ensure a broad perspective by selecting individuals from different socioeconomic backgrounds, educational levels, and family structures. Semi-structured interviews were conducted with the parents of individuals diagnosed with ASD. The findings of the study reveal both the positive and negative effects of screen use on communication skills, social interaction, and emotional regulation in individuals with ASD. Parents reported encountering various risk factors in the process of their children's development of screen addiction and shared the challenges they faced in managing screen time as well as the strategies they employed. Furthermore, it was emphasized that parental attitudes play a crucial role in managing screen addiction and that there is a significant need for individualized intervention methods. In conclusion, this study aims to provide recommendations for managing screen addiction in individuals with ASD based on parental experiences.