QFD approach using neural nets
Yapay sinir ağları kullanarak kalite fonksiyonları açılımı yaklaşımı
- Tez No: 95460
- Danışmanlar: PROF. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kalite Fonksiyonu Açılımı (QFD), müşteri gereksinim ve beklentilerini ürün ve hizmet süreçlerinin teknik speklerine dönüştüren güçlü bir araçtır. Bu sistem yaklaşımı, takım çalışması için bir iletişim platformu oluşturarak, üzerinde çalışılan ürün veya hizmetin daha iyi algılanmasını sağlar. Diğer taraftan, QFD uygulamalarında ciddi bir zayıf nokta, görsel araç olarak kullanılan kalite evinin önemli miktarda veri gerektirmesi ve tahminlerin bireysel yanlılıkları da içermesidir. Tez, QFD yöntembil imini regresyon ve yapay sinir ağlan gibi matematiksel modelleme araçlarıyla bütünleştirmeyi önermektedir. Böylece QFD yaklaşımı daha güçlü bir matematiksel yapıya kavuşacaktır. Bu gelişmiş QFD yaklaşımının firmaların performans değerlendirmesi için kullanılması yararlı olacaktır. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından desteklenen mükemmellik modeli, söz konusu performans değerlendirmesi için temel yapıyı yansıtmaktadır. Beş ölçüt grubundan oluşan girdi değişkenleri, dört ayrı boyuttta sonuçlan yansıtan çıktı değişkenlerini modellemekte kullanılmıştır. Bu modeller kalite evinin ilişki matrisini oluşturur. Kalite ödülü için başvuran firmaların kısıtlı değerlendirme verilerine bağlı olarak, regresyon ve yapay sinir ağlan modelleri kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Veri analizinde yaşanan sorunlar ve çalışmanın olası uzantılan sonuç bölümünde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality Function Deployment (QFD) is a powerful instrument to translate the customer needs and expectations to the design specifications of a product or service process. This systematic approach serves as a communication platform for the members of the development team to gain better insight for the product or service under investigation. However, a major drawback of QFD' s application is the need to collect a substantial amount of data and the necessity to estimate values in a rather subjective way to be able to construct the visual tool referred as the House of Quality (HoQ). The thesis proposes to enhance the QFD methodology with mathematical modeling tools of regression and Neural Networks. Thus, the QFD methodology integrated in a more rigorous mathematical framework is suggested to be used for performance assessment of companies. A well known Excellence Model promoted by European Foundation for Quality Management is employed for the illustration of the suggested performance evaluation. Five enabler criteria act as the input variables to model the four separate results criteria as output variables. These models constitute the relationship matrix of the HoQ. Extensive analysis is carried out with linear regression models and the neural network models using the limited data sets obtained for the participating companies of the Turkish Quality Award. Difficulties encountered in data analysis and some possible extensions are illustrated.