Cinsiyet ve yükseltmeler: Türkiye'de yönetim ve organizasyon alanı
Gender and promotions: Management and organization field in Turkey
  1. Tez No: 954608
  2. Yazar: ECE BÜŞRA İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ARZU KALEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küresel çerçevede geçmişten bugüne değerlendirildiğinde çalışma hayatında kadınların aleyhine pek çok süreç ve durum yaşandığı birçok alanda ortaya konmuştur. Yıllar içerisinde değişen ve gelişen bir durum söz konusu olsa da bugün hala kadınlar iş hayatında hiyerarşik olarak üst basamaklara erişmek konusunda güçlüklerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu çalışma, Türkiye'de Yönetim ve Organizasyon alanında profesör olarak çalışmakta olan kadın ve erkeklerin doçentlikten profesörlüğe geçiş sürelerini cinsiyet kavramı üzerinden ele almaktadır. Bu bağlamda kadın ve erkek profesörlerin verileri toplanarak korelasyon analizi uygulanmıştır. Aynı zamanda kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen, Yönetim ve Organizasyon alanında çalışmakta olan kadın profesörler seçilmiş ve katılımcılar ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, Yönetim ve Organizasyon alanında profesörlüğe ulaşmaları bakımından kadınların aleyhine olarak değerlendirilebilecek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global framework has revealed that women have faced numerous processes and situations that are disadvantageous to them throughout history in the workplace. Although there has been a change and development over the years, women still face challenges in accessing higher hierarchical levels in the professional world. This study examines the transition periods from associate professor to full professor for women and men working in the field of Management and Organization in Turkey through the lens of gender. In this context, data from male and female professors were collected, and correlation analysis was applied. Additionally, women professors working in the field of Management and Organization, selected using the snowball sampling method, were chosen, and semi-structured interviews were conducted with the participants. In this context, results were obtained that can be considered disadvantageous to women in terms of reaching professorship in the field of Management and Organization.