Erkek sporcularda 8 haftalık direnç antrenmanının seçilmiş kuvvet parametreleri üzerindeki etkisi
The effect of 8 weeks of resistance training on selected strenght parameters in men sportsmen
- Tez No: 954607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sporcu performansının artırılmasına yönelik fiziksel antrenman yöntemleri, spor bilimleri alanında sürekli gelişim göstermekte ve uygulama alanı bulmaktadır. Bu çerçevede, direnç antrenmanları; kas kuvveti, dayanıklılığı ve genel fiziksel uygunluğun artırılmasında etkili ve bilimsel temellere dayanan bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Özellikle erkek sporcularda, motorik becerilerin ve kas iskelet sistemi kapasitesinin geliştirilmesi açısından direnç egzersizleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sekiz hafta boyunca uygulanan sistematik direnç antrenman programının erkek sporcularda seçilmiş kuvvet parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmaya, Kırıkkale ilinde bulunan özel bir spor merkezinde 44 sağlıklı erkek sporcu katılmıştır. Katılımcılar, rastgele olarak 22 kişilik deney ve 22 kişilik kontrol grubu şeklinde ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna haftada üç gün olmak üzere toplam sekiz hafta süreyle yapılandırılmış direnç antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise mevcut fiziksel aktivitelerine devam etmiş, herhangi bir müdahaleye tabi tutulmamıştır. Müdahale öncesi ve sonrası dönemde katılımcıların alt ve üst ekstremite kuvvet düzeyleri ile ilgili seçilmiş testler aracılığıyla ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical training methods for increasing athlete performance are constantly developing and finding application areas in the field of sports sciences. In this context, resistance training stands out as an effective and scientifically based method for increasing muscle strength, endurance, and general physical fitness. Especially in male athletes, resistance training has an important place in terms of improving motor skills and musculoskeletal capacity. The aim of this study was to investigate the effects of a systematic resistance training program applied for eight weeks on selected strength parameters in male athletes. Forty healthy male athletes who regularly perform physical activity in a private sports center in Kırıkkale province participated in the study. The participants were randomly divided into an experimental group of 20 and a control group of 20. A structured resistance training program was applied to the experimental group for a total of eight weeks, three days a week. The control group continued their current physical activities and were not subjected to any intervention. In the pre- and post-intervention period, measurements were made through selected tests related to the lower and upper extremity strength levels of the participants.