Hamzanâme (45. cilt inceleme-metin)
Hamza-name (Volume 45-analysis and text)
- Tez No: 954619
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHEDDİN İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Hamzanâmeler, İslami halk hikâyelerinin başarılı örnekleri içerisinde yer almaktadır. Hamzanâmeler sözlü kültürün ürünü olarak ortaya çıkmış ve daha sonra yazılı edebiyat içerisinde yerini alarak günümüze kadar ulaşmıştır. 14. yüzyılda şair Ahmedî'nin kardeşi olarak bilinen Hamzavî mahlaslı kişi tarafından yazılmıştır. Hikâyelerde Hz. Hamza başta olmak üzere onun yanında yer alan diğer şahısların kahramanlıkları anlatılmıştır. Hz. Hamza'nın cesaretli, adaletli ve dürüst bir kişiliğe sahip olması Türk halkı tarafından sevilip sayılmasında etkili olmuştur. Bu nedenle çoğunlukla Hz. Hamza etrafında şekillenen Hamzanâmeler, Türk halkı tarafından nesiller boyu ilgiyle okunmuş ve sonraki kuşaklara aktarılarak canlı kalmayı başarmıştır. Fuat Köprülü“Türk Edebiyatı Tarihi”adlı eserinde Hamzanâmelerin 72 ciltten oluştuğunu belirtmiştir. Bu tezde Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonunda, 06 Mil Yz A 4361/2 koleksiyon numarasıyla kayıtlı bulunan Hamzanâme'nin 45. cildi üzerine çalışma yapılmıştır. İlk olarak Hamzanâmeler ile ilgili genel bilgiler sunulmuştur. Daha sonra Hamzanâme'nin 45. cildinin incelemesi yapılmış, metnin geniş özetine yer verilmiştir. Son olarak transkripsiyonu yapılarak metin Osmanlı Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Çalışmamızın amacı Türk halkı tarafından sevilen ve Türk edebiyatında büyük öneme sahip olan Hamzanâmelerin bir cildini daha Türkiye Türkçesine aktararak, kültürel ve edebî değeri yüksek olan Hamzanâmelerin önemine dikkatleri çekmektir.
Özet (Çeviri)
The Hamzanâmes are among the prominent examples of Islamic folk tales. Initially emerging as products of oral tradition, they were later incorporated into written literature and have survived to the present day. It was written in the 14th century by a person known by the pen name Hamzavi, who is recognized as the brother of the poet Ahmedî. The stories predominantly focus on the heroism of Hz. Hamza and his companions. His courageous, just, and honest personality has played a significant role in earning him the respect and admiration of the Turkish people. As a result, Hamzanâmes, which largely revolve around Hz. Hamza, have been read with great interest across generations and have remained vibrant through their transmission over time. Fuat Köprülü stated in his work History of Turkish Literature (Türk Edebiyatı Tarihi) that the Hamzanâmes consist of 72 volumes. This thesis examines the 45th volume of the Hamzanâme, housed in the Manuscripts Collection of the National Library under the catalog number 06 Mil Yz A 4361/2. The study begins with general information about the Hamzanâmes. It then presents a detailed analysis and a comprehensive summary of the 45th volume. Finally, the text was transcribed and transferred from Ottoman Turkish to Modern Turkish. The aim of this study is to draw attention to the cultural and literary value of the Hamzanâmes, which have been cherished by the Turkish people and hold a significant place in Turkish literature, by transcribing and analyzing another volume into modern Turkish.