Çocuk tiyatrosunda kapsayıcılık, çeşitlilik, eşitlik ve atta festival
Inclusivity, diversity, equality in children's theater and atta festival
  1. Tez No: 954637
  2. Yazar: MİLAN KOCAMEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KEÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocuk tiyatrosu, hem sanatsal ifade hem de sosyal öğrenme açısından kritik bir alan olup, farklılıkların temsili açısından önemli bir platform sunar. Ancak bu platform, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik ilkeleri doğrultusunda işlevini ne ölçüde yerine getirebilmektedir? Bu sorunun yanıtı, büyük ölçüde çocuk algımıza bağlıdır. Çocuk ve çocukluk kavramları tarih boyunca farklı şekillerde ele alınmış olsa da, genellikle yalnızca yetişkinlikten ayrılan biyolojik bir kategori olarak değerlendirilmiştir. Çocuğun, yetişkinliğe hazırlık sürecinde olduğu yönündeki yaygın varsayım; çocuklara yönelik sanatsal ve sosyal faaliyetlerin, çoğu zaman yetişkinlerin öğretme arzusuna hizmet edecek şekilde tasarlanmasına neden olmuştur. Ana akım çocuk tiyatrosu da benzer biçimde, temel hedefini çocuklara“doğru”olanı öğretmek ve yol göstermek olarak belirlemiş, bu durum sanatsal yönün geri planda kalmasına yol açmıştır. Bu tez, çocuğun yalnızca biyolojik değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel bir inşa olarak ele alınması gerektiğini savunmaktadır. Bu bağlamda, çocuk tiyatrosunun çocuğun özneliğini gözeten, çocukların sesini ve deneyimlerini sahneye taşıyan; kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik ilkeleri doğrultusunda yeniden düşünülmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çocuk ve çocukluk kavramları tarihsel süreç içinde ele alınarak sosyal bilimlerin ve fen bilimlerinin bu kavramlara yaklaşımları incelenecektir. Ayrıca eğitim sisteminin çocukluk üzerindeki araçsallaştırıcı etkisi tartışılacak ve alternatif çocukluk tahayyülleri üzerine düşünceler sunulacaktır. İkinci bölümde çocuk tiyatrosunun tarihsel gelişimi ele alınarak, sanatsal ve pedagojik yönleri değerlendirilecektir. Üçüncü bölümde ise kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik kavramları kuramsal düzlemde açıklanacak; bu ilkelerin çocuk tiyatrosundaki yansımaları ve farklı toplumsal kimliklerin sahne üzerindeki temsili irdelenecektir. Son bölümde ise Atta Festival kapsamında sahnelenen çocuk oyunlarından örnekler analiz edilerek, söz konusu ilkelerin pratikte nasıl karşılık bulduğu ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Children's theatre is a critical field in terms of both artistic expression and social learning, offering a significant platform for the representation of differences. However, to what extent does this platform fulfill its intended function in practice? The answer largely depends on our perception of the child. Although the concepts of child and childhood have been approached in various ways throughout history, they have often been regarded merely as biological categories distinct from adulthood. The prevailing assumption that childhood is a preparatory phase for adulthood has led to the design of most artistic and social activities for children in line with adult-driven pedagogical goals. Similarly, mainstream children's theatre has typically positioned its primary aim as teaching children what is“right”and guiding them accordingly. This approach has reduced children's theatre to a didactic tool, pushing its artistic dimension into the background. This thesis argues that the child should be understood not only as a biological being but also as a social and cultural construct. From this perspective, children's theatre must be reimagined through the principles of inclusivity, diversity, and equality prioritizing the subjectivity of the child and making children's voices and experiences visible on stage. The thesis is structured in four main chapters. The first chapter explores the historical development of the concepts of child and childhood, examining how both the social sciences and natural sciences have approached these notions. It also discusses how the education system instrumentalizes childhood and considers whether an alternative vision of childhood is possible. The second chapter provides an overview of the historical development of children's theatre, focusing on its artistic and pedagogical dimensions. The third chapter delves into the concepts of inclusivity, diversity, and equality, and examines how these values are reflected in children's theatre, with particular attention to how different social identities and experiences are represented on stage. In the final chapter, selected productions from Atta Festival are analyzed to explore how these principles are realized in practice.