Process modeling of resistance welding for thermoplastic composites
Termoplastik kompozitler için elektrik direnç kaynağının işlem modellemesi
- Tez No: 95469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Elektrik direnç kaynağı, termoplastik kompozitlerin birleştirilmesi için uygun bir yöntemdir. Diğer eritip birleştirme işlemleri gibi ısıtma, erime ve soğuma aşamalarını içerir. Üretkenlik, bu aşamalar sırasında geçen zamana bağlıdır. Sunulan çalışmanın hedefi, işlem zamamnı en aza indirecek olan optimum işlem parametre takımını belirlemektir. Ortaya çıkan kaynak dikişinin kalite gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bu nedenle, işlem modellemesi aracılığıyla işlem değişkenleri ve kaynak dikişinin kalitesi arasında bağlantı kuruldu. İlk olarak, bir sonlu farklar yöntemi kullanarak, kaynak yığınının kalınlığı boyunca olan sıcaklık profillerini veren, tek boyutlu bir zamana bağlı ısı geçişi analizi gerçekleştirildi. Daha sonra, ortaya çıkan parçanın aşın dozda ısıl bozulmaya uğrayıp uğramadığını belirlemek amacıyla, ısı geçişi analizi bir bozulma kinetiği modeliyle birleştirildi. Son olarak, laminalar arasındaki birleşme derecesini belirlemek amacıyla, elektrik direnç kaynağı için bir birleşme modeli kuruldu. İşlem modeli en son olarak, işlem zamamm kalite gereksinimlerini eksiltmeyecek şekilde en aza indirmek için, bir optimizasyon algoritmasıyla birleştirildi. Optimizasyon algoritması, Nelder-Mead adıyla bilinen bir arama yöntemine dayandırıldı. APC-2 laminalar için elde edilen sonuçlar, farklı lamina kalınlıkları için optimum işlem parametrelerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Resistance welding is a suitable technique for joining thermoplastic composites. It involves heating, melting and cooling steps as the other fusion bonding processes. Productivity depends on the time that passes during these steps. The objective of the present study is to determine the optimum set of process parameters to minimize the processing time. Since the resulting joint should satisfy the requirements on quality, the relationship between process variables and the quality of the welded joint was established through process modeling. First of all, a one-dimensional transient heat transfer analysis was carried out using a finite difference method which gave the temperature profiles across the thickness of the welding stack. Then, the heat transfer analysis was coupled with a degradation kinetics model in order to determine whether the resulting part has undergone excessive thermal degradation, or not. Finally, a consolidation model for the resistance welding was established to determine the degree of bonding between the laminates. The process model was eventually combined with an optimization algorithm to minimize the processing time without violating quality requirements. The optimization algorithm was based on a search method called Nelder-Mead. The results obtained for APC-2 laminates show the optimum process parameters for different laminate thicknesses.