Production of ceramic based parts by microwave sintering
Seramik esaslı parçaların mikrodalga sinterleme ile üretimi
- Tez No: 95472
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET SERAMİK ESASLI PARÇALARIN MIKRODALGA SINTERLEME İLE ÜRETİMİ Mikrodalga teknolojisinin kullanımı seramiklerin ürertiminde yeni bakış açılan açmıştır. Mikrodalga ısıtmanın başlıca avantaj lan kısa işlem zamanı ve enerji tasarrufudur. Bu çalışmada seramik esaslı parçalann mikrodalga sinterleme ile üretimi araştınlmıştır. Kaolin, kil, feldspat ve kuvars içeren yapı formülüne sahip seramik parçalar mikrodalga kurutma metodu ile kurutulmuşlardır. Parçalann yüzeyine sır uygulanmış ve sonra parçalar 2450 MHz frekansında çalışan ev tipi mikrodalga fırında sinterlenmiştir. Yapı malzemelerinin parçalann kurutma ve sinterleme zamanına etkisi ile sinterleme süresinin parçalann özelliklerine etkisi kuru küçülme, toplu küçülme, kuru kınlma mukavemeti ve su emme deneyleri ile incelenmiştir. Mikrodalga ve geleneksel yöntem sonuçlan karşılaştınlmıştır. IkAlfAuı - _
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PRODUCTION OF CERAMIC BASED PARTS BY MICROWAVE SINTERING The use of microwave technology opens up new perspectives for the production of ceramics. The primary advantages of microwave heating are reduced processing time and energy savings. In this study, production of ceramic based parts by microwave sintering have been investigated. Ceramic parts with a body formulation of kaolin, ball clay, feldspar, and quartz are dried by microwave drying method. Glaze is applied on the parts and then they are sintered using a commercial microwave oven at 2450 MHz. The effect of body materials on drying and sintering time of the products were analyzed with the effect of sintering time on the properties using wet to dry contraction, total contraction, modulus of rupture, and porosity. Results of both conventional and microwave processing were invaetigated.