Arum dioscoridis var. dioscoridis (araceae)'in geleneksel fermente formu ile metanol ekstraktının pankreas kanseri hücre hattı panc-1 üzerine sitotoksik etkisinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of cytotoxic effect of tradational fermented form and methanol ekstract of arum dioscoridis var. dioscoridis (araceae) on pankreatic cancer cell line
- Tez No: 954721
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kanser, günümüzde kardiyovasküler hastalıklardan sonra en çok ölümle sonuçlanan hastalıklardan birisidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre bulaşıcı olmayan hastalık kaynaklı ölümlerin başında gelmektedir. Kötü prognoza sahip bir kanser türü olan pankreas kanseri ise pek çok kanser türüne kıyasla yüksek ölüm oranına sahip bir kanser türüdür. Günümüzde pankreas kanserinin tedavisinde cerrahi ve kemoterapi sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat kemoterapinin yan etkileri sonucu sağlıklı hücreler de zarar görmektedir. Pankreas kanseri tedavisi genellikle hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olmaktadır. Ülkemizde kanserli hastalar için tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemi olarak fitoterapi de kullanılmaktadır. Arum L. türleri, çeşitli rahatsızlıklar üzerinde tedavi edici etkiye sahip olan ve halk arasında kullanılan ve bu nedenle daha fazla araştırmaya değer bitkilerdir. Bu çalışmada Adana yöresinde halk tarafından fermente olarak sıkça tüketilen Arum dioscoridis var. dioscoridis (Araceae) bitkisine ait yaprak metanol ekstraktı ve geleneksel olarak halk arasında kullanılan fermente formu olan Tirşik çorbasının pankreas kanseri hücre hattı olan PANC-1 üzerinde sitotoksik etkisinin karşılaştırmalı olarak araştırılması amaçlanmıştır. Bitki ekstraktı ve çorbanın PANC-1 kanser hücre hattına karşı sitotoksik etkisi MTT metodu ile yapılmıştır. Dört farklı dozun (10, 5, 2.5, 1.25 mg/mL ) 24, 48 ve 72 saatlerindeki sitotoksik etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, 24 ve 48 saatlik inkübasyon periyotlarında belirgin bir sitotoksik etki gözlenmezken, 72 saatlik inkübasyon periyodunda doza bağlı sitotoksisite gözlenerek en etkili doz ve inkübasyon periyodu belirlenmiştir. 72 saatlik periyot sonuçları incelendiğinde ise hücre canlılığının %50'nin altına düştüğü doz 10 mg/mL olarak tespit edilmiştir. Ayrıca yaprak metanol ekstraktının 72. saatindeki sitotoksisitesi fermente çorbaya göre daha düşük bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışma Arum dioscoridis var. dioscoridis bitki ekstraktı pankreas kanserine karşı alternatif bir terapötik ajan keşfine yönelik veriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the diseases that cause the most deaths after cardiovascular diseases. According to the World Health Organization (WHO), it is the leading cause of death from non-communicable diseases. Pancreatic cancer, which is a type of cancer with a poor prognosis, has a high mortality rate compared to many other types cancer. Today, surgery and chemotherapy are frequently used in the treatment of pancreatic cancer. However, healthy cells are also damaged as a result of the side effects of chemotherapy. Pancreatic cancer treatment is generally aimed at improving the patient's quality of life. Phtotherapy is also used as a complementary and alternative treatment method for cancer patients in our country. Arum L. species are plants that have a therapeutic effect on various ailments anda re used among the public and therefore deserve more research. The aim of this stufy is to comparatively investigate the cytotoxic effects of the leaf methanol extract of Arum dioscoridis var. dioscoridis plant, which is frequently consumed fermented in the Adana region, and the traditionally fermented Tirşik soup on the pancreatic cancer cell line PANC-1. The cytotoxic effect of four different doses (10, 5, 2.5, 1.25 mg/mL ) were evaluated at 24, 48 and 72 hours. According to the result obtained, no significant cytotoxic effect was observed in the 24- and 48-hour incubation periods, while dose-dependent cytotoxicity was observed in the 72-hour incubation period and the most effective dose and incubation period were determined. When the 72-hour period result were examined, the dose at which cell viability fell below 50% was determined to be 10 mg/mL . Additionally, the cytotoxic of leaf methanol extract was found to be higher than fermented broth at 72 h. In colclusion, this study provided data fort he discovery of an alternative therapeutic agent against pancreatic cancer with Arum dioscoridis var. dioscoridis plant extract.