Miguel De Unamuno varoluşçuluğunda kişotizm
Quixotism in Miguel de Unamuno's existentialism
  1. Tez No: 954722
  2. Yazar: MELİKE ATAMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmada Unamuno'nun varoluşçuluğunda kişotizm kavramının önemi incelenmiştir. 20. yüzyılda İspanya'da varoluşçuluğun önemli temsilcilerinden biri olan Unamuno, eserlerini deneme, öykü, roman, tiyatro gibi edebi türleri kullanarak yazmıştır. Unamuno'nun varoluşçuluğunda, insanın kendi yaşamını anlamlı kılma mücadelesinde kişiye rehberlik edebilecek olan kişi bir kurgu karakteri olan Don Kişot'tur. Don Kişot idealizm-gerçeklik çatışmasında kişinin idealize ettiği yaşamı var etme kararlılığını gösteren trajik bir kahramandır. Unamuno bu kahramandan yola çıkarak oluşturmuş olduğu kişotizmini varoluşçuluğunun merkezine yerleştirmiştir. Bu çalışmada Unamuno'nun 1900'lü yıllardan sonra yazmış olduğu eserler onun kişotizmi açısından incelenmiştir. Doküman incelemesi yöntemi kullanılarak yapılan bu araştırmada, Unamuno'nun eserleri, Unamuno ve eserleri üzerine yazılmış olan kitap, tez ve makaleler analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Unamuno'nun eserlerindeki karakterlerin yaratım sürecinde kişotizmin önemli bir yeri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the significance of the concept of Quixotism within the framework of Miguel de Unamuno's existential philosophy. As one of the key figures of existentialist thought in early 20th-century Spain, Unamuno employed various literary forms—essay, short story, novel, and drama—to articulate his philosophical vision. Central to Unamuno's existentialism is the individual's struggle to bestow meaning upon their existence, a struggle for which the fictional figure of Don Quixote serves as both symbol and guide. Don Quixote, as a tragic hero, exemplifies the unwavering determination to actualize a life shaped by one's ideals in defiance of harsh realities. Drawing upon this character, Unamuno constructed a unique philosophical stance—Quixotism—which he situated at the very core of his existential thought. The study primarily analyzes Unamuno's literary works produced after the year 1900 through the methodological lens of document analysis. It incorporates a comprehensive review of Unamuno's texts alongside secondary sources, including books, academic theses, and scholarly articles focusing on his oeuvre. The findings suggest that Quixotism plays a critical role in the formation of Unamuno's fictional characters and constitutes a foundational element of his philosophical project.