Uyarlanabilir cephelerin sürdürülebilir mimarlığa etkisinin incelenmesi
Examining the impact of adaptive facades on sustainable architecture
- Tez No: 954736
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA YEKDANE TOKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapılan araştırmalar, dünya olarak 2030 yılı için belirlenen sera gazı emisyonu hedefinden hala uzakta olduğumuzu ifade etmektedir. Bu durum karşısında ciddi önlemler alınmaması iklim değişikliği başta olmak üzere pek çok çevresel sorunun her geçen yıl etkisini artırmasına sebep olacaktır. Binalar, yapım-kullanım-yıkım süreçleri ile bu durumun oluşmasında önemli bir pay sahibidir. Bu yüzden binalarda temiz ve yenilenebilir enerji kullanarak, fosil yakıt tüketimi ve karbon emisyonunu azaltmayı, yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir kaynak kullanımı ile de atık oluşumunu en aza indirmeyi teşvik eden ve bütün bunları kullanıcı konforunun gözetilerek yapılmasını hedefleyen sürdürülebilir mimari her geçen gün önemini artırmaktadır. Binanın çevresi ile bağlantısını sağlayan cepheler, sürdürülebilir mimari anlayışın tasarıma yansıtılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda geliştirilen uyarlanabilir cepheler binanın, çevresi ile uyumunu üst düzeye çıkarma potansiyeline sahiptir. Bu tez çalışmasında, binaların çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması için uyarlanabilir cephelerin farklı çözüm önerileriyle, çok yönlü sürdürülebilir katkı sunması hipotezinden yola çıkarak, ilk olarak sürdürülebilir mimarlığın tanımı yapılmış ve çevresel risklerden bahsedilerek önemi vurgulanmıştır. Daha sonra uyarlanabilir cephelerin uygulama çeşitliliğini sağlayan sistemler incelenmiş ve sistemlerin sürdürülebilir performanslarının etkisini ve çok yönlülüğünün değerlendirilmesi için yeşil bina sertifikalarından yararlanılarak performans kriterleri oluşturulmuştur. Oluşturulan performans kriterleri ile örnek uygulamalar incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, uyarlanabilir cephelerin sürdürülebilir potansiyelleri hakkında bilinç oluşturularak kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Research shows that the world is still far away from the greenhouse gas emission target set for 2030. Failure to take serious measures against this situation will cause many environmental problems, especially climate change, to increase their impact each year. Buildings have an important share in the formation of this situation with their construction-use-demolition processes. Therefore, sustainable architecture, which encourages the use of clean and renewable energy in buildings to reduce fossil fuel consumption and carbon emissions, and minimizes waste generation by using renewable and recyclable resources, and aims to do all of this while taking user comfort into account, is increasing its importance day by day. Facades that connect the building with its surroundings play an important role in reflecting the sustainable architectural concept in the design. Adaptive facades developed in this context have the potential to maximize the harmony of the building with its environment. In this thesis, based on the hypothesis that adaptive facades provide versatile sustainable contributions with different solution proposals to reduce the negative impacts of buildings on the environment, firstly, sustainable architecture is defined and its importance is emphasized by mentioning environmental risks. Then, the systems that provide the application diversity of adaptive facades are analysed and performance criteria are established by using green building certificates to evaluate the impact and versatility of the sustainable performance of the systems. The performance criteria and sample applications are analysed and evaluated. In this study, it is aimed to contribute to the widespread use of adaptive facades by raising awareness about their sustainable potential.