Üniversite kütüphanecilerinin örgütsel adalet algısı, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışları
The perceptions of organizational justice, job satisfaction, and organizational citizenship behaviors of university librarians
  1. Tez No: 954737
  2. Yazar: SELCAN AYÇA AYDEMİR MAZLUMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, üniversite kütüphanecilerinin örgütsel adalet algısı, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, örgütsel adaletin iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkileri değerlendirilmiş, bu değişkenlerin birbirleriyle olan etkileşimleri analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, nicel yöntemler benimsenmiş ve veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Veriler, Türkiye'deki üniversite kütüphanecilerinden oluşan bir örneklemden elde edilmiştir. Analizler, y ve yapısal eşitlik modellemesi (SEM) teknikleriyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships among organizational justice perception, job satisfaction, and organizational citizenship behaviors (OCBs) of university librarians. The research evaluates the effects of organizational justice on job satisfaction and OCBs while analyzing the interactions between these variables. A quantitative methodology was adopted, and data were collected through a survey conducted with university librarians in Turkey. The data were analyzed using correlation and structural equation modeling (SEM) techniques.