Psikolojik dayanıklılığın, iş tatmini ve örgütsel bağlılık ile ilişkisi
Relationship between psychological resiligence and job satisfactionand organizational commitment
  1. Tez No: 954763
  2. Yazar: ÖZGE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Örgütsel bağlılık en kısa tabiriyle işgörenin, çalıştığı kuruma karşı sadakatli tutumu ve yaptığı iş ile kurumunun başarılı olması için gösterdiği ilgi düzeyinin yüksekliği olarak ifade edilebilir. Örgütsel bağlılık, çalışanın örgütte varolduğu süre, iş dizaynı, örgütün sağladığı imkanlar gibi birçok faktörden etkilenebilmektedir. Örgütsel bağlılık, işveren ve işgören arasındaki dinamikte oldukça önemli bir role sahiptir. İş tatmini kavramına geldiğimizde ise kişinin yapmış olduğu işe karşı geliştirdiği olumlu duygu durumu olarak açıklayabiliriz. Psikolojik dayanıklılık kavramına geldiğimizde ise bireyin hayatı boyunca karşılaştığı ya da karşılaşabileceği sorunların üstesinden gelebilmek için gösterdiği gayret ve bu gayrete istinaden bireysel güçlerinin pekiştirilme kapasitesidir. Psikolojik dayanıklılık, bireylerin yaşamış olduğu stresi, problemleri veya sorunları ortadan kaldırmaz. Bu zorluklarla mücadele edebilme yeteceği güçlendirmesi konusunda kişinin mental direncini arttırır. Bu çalışmada, çalışanların psikolojik dayanıklılığı kavramı ile iş tatminleri ve örgütsel bağlılık kavramları arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment can be defined as the employee's loyalty to the organization they work for and the level of interest they show in ensuring the success of the organization through the work they do. Organizational commitment can be influenced by many factors such as the duration of the employee's tenure in the organization, job design, and the opportunities provided by the organization. Organizational commitment plays a significant role in the dynamics between the employer and the employee. When we talk about job satisfaction, it can be described as the positive emotional state that a person develops toward the work they perform. As for the concept of psychological resilience, it refers to an individual's effort to overcome problems or challenges they encounter throughout their life, and the capacity to strengthen their personal abilities based on this effort. Psychological resilience does not eliminate the stress, problems, or difficulties that individuals face. Instead, it enhances the mental strength of an individual, increasing their ability to cope with these challenges. In this study, we will examine the relationship between the concept of psychological resilience and the concepts of job satisfaction and organizational commitment."