Suriyeli göçmen söylemi ve 2023 genel seçimleri: Türk haber medyasının X (Twitter) paylaşımları üzerine bir inceleme
Syrian migrant discourse and 2023 general elections: A study on Turkish news media's X (Twitter) posts
- Tez No: 954771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN FARUK PAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın ve Yayın Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Yurttaşlar toplumsal olayları haber medyası aracılığı ile takip eder. Bu doğrultuda haber medyası özellikle siyasal seçim dönemlerinde tıpkı antik Yunan kentlerindeki agoralar gibi toplumsal meselelerin tartışıldığı ve çözüm önerilerinin dile getirildiği kamusal alanlara dönüşür. Haber medyasının toplumsal tartışmalara yönelik değerlendirmeleri kamuoyunun oluşmasında önemli rol oynar. Türkiye örneğinde bu tartışma konularından biri de Suriyeli göçmenlerdir. Bu çalışmada Türkiye'de 2023 yılında gerçekleştirilen genel seçimler süresince Türk haber medyasının Suriyeli göçmen söylemi X platformu örnekleminde incelenmiştir. Türk haber medyasını temsilen belirlenen haber kuruluşlarından elde edilen haberler analiz edilmiştir. Sonuç olarak Türk haber medyasının Suriyeli göçmen sayısına yaptığı vurgu dikkat çekici olarak değerlendirilmiştir. Suriyeli göçmen haberlerinin ağırlıklı olarak dengeli bir bakış açısıyla yapılandırıldığı görülmüştür. Kamu tarafından finanse edilen haber medyası Suriyeli göçmenler konusuna büyük ölçüde sessiz kalmıştır. Bu suskunluk haber medyasının kamusal işlevlerini ve habercilik reflekslerini tartışmaya açmıştır. Son kertede Türk haber medyasının içinde bulunduğu ekonomi politik ve ideolojik asimetrinin Suriyeli göçmen söyleminin şekillenmesinde belirleyici bir rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Citizens follow social events through the news media. Accordingly, especially during political election periods, news media transform into public spaces where social issues are discussed and solutions are proposed, just like the agoras in ancient Greek cities. News media's evaluations of social discussions play an important role in the formation of public opinion. In the case of Türkiye, one of these discussion topics is Syrian migrants. In this study, the Syrian migrant discourse of the Turkish news media during the general elections held in Türkiye in 2023 was analyzed in the X platform sample. The news obtained from news organizations representing the Turkish news media were analyzed. As a result, the Turkish news media's emphasis on the number of Syrian migrants was evaluated as remarkable. It was observed that Syrian migrant news was predominantly structured with a balanced perspective. The publicly financed news media has remained largely silent on the issue of Syrian migrants. This silence brought the public functions and journalistic reflexes of the news media into question. In the last instance, it was observed that the political economy and ideological asymmetry in the Turkish news media played a decisive role in shaping the Syrian migrant discourse.