Akreditasyon sürecinde yer alan değerlendiricilerin görüşlerine göre sosyal bilgiler öğretmen eğitimi programlarında akreditasyon
Accreditation in social studies teacher education programs according to the views of evaluators involved in the accreditation process
  1. Tez No: 954770
  2. Yazar: BANU GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sosyal bilgiler dersi bireylerin toplumsal hayata etkin katılımını sağlayan, ülke kalkınması açısından temel değerlerin kazandırılmasında önemli bir role sahiptir. Bu önem sosyal bilgiler öğretmen eğitiminin kalitesini öne çıkarmaktadır. Bir kalite güvence süreci olan akreditasyon da sosyal bilgiler öğretmen adayının niteliğini artırarak toplumsal gelişmeye katkı sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, akreditasyon sürecinde görev alan değerlendiricilerin sosyal bilgiler öğretmen eğitiminde akreditasyonun önemine ilişkin görüşlerini ve deneyimlerini ortaya koymaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseniyle yürütülmüştür. Araştırma kapsamında sosyal bilgiler öğretmenliği lisans programlarının akreditasyon süreçlerinde görev almış 11 değerlendirici ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Katılımcılar, akreditasyonu kalite güvencesi, sürekli iyileştirme ve standartlaşma sağlayan bir süreç olarak açıklamışlardır. Araştırmada sosyal bilgiler eğitiminin vatandaşlık eğitimiyle ilişkisi, disiplinlerarası yapı olması göz önünde bulundurularak akreditasyon sürecinin önemli olduğu bulgusu elde edilmiştir. Saha ziyaretlerinde fiziksel yetersizlikler, uygulama sorunları öne çıkmıştır. Çözüm olarak ise altyapı iyileştirmesi, iyi örneklerin paylaşımı ve eğitim süreçlerine ilişkin iyileştirmeler gibi öneriler açıklanmıştır. Araştırma sonucunda, uygulamaya ve araştırmaya yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The social studies course enables individuals to participate effectively in social life and acquire fundamental values essential for the country's development. This highlights the importance of social studies in teacher education. As a quality assurance process, accreditation increases the quality of social studies teacher candidates, thereby contributing to social development. This study aimed to explore the opinions and experiences of evaluators involved in the accreditation process regarding the importance of accreditation in social studies teacher education. The study was conducted using a phenomenological design, which is a qualitative research method. Within the scope of the study, semi-structured interviews were conducted with 11 evaluators involved in the accreditation processes of social studies teacher education undergraduate programs. The data were analyzed using the descriptive analysis method. Participants characterized accreditation as a process facilitating quality assurance, continuous improvement, and standardization. The study found that the accreditation process was important due to the close relationships of social studies education with that of citizenship and its interdisciplinary structure. Field visits revealed infrastructural inadequacies and issues with implementation. The findings led to several recommendations, including improving infrastructure, sharing best practices, and upgrading educational processes. Finally, the study shared various suggestions for future research and practical applications.