Microencapsulation of polyphenolic compounds with cinnamaldehyde modified chitosan and its antifungal activity
Sinnamaldehit modifiye kitosan ile polifenolik bileşiklerin mikroenkapsülasyonu ve antifungal aktivitesi
- Tez No: 927356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ, PROF. DR. SONER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Polifenoller, tıptan gıda endüstrisine kadar çeşitli uygulamalara sahip doğal olarak elde edilen moleküllerdir. Çok çeşitli patojen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal olarak etkilidirler. Bununla birlikte, polifenollerin sınırlı biyoyararlanımı ve stabilite sorunları vardır. Mikrokapsülleme, kontrollü salım, hedefli dağıtım vb. hibi daha yararlı özelliklerle birlikte antimikrobiyal molekülün biyoyararlanımını artırmak için bir stratejidir. Kitosan, mikrokapsüllerin duvar malzemesi olarak yaygın olarak kullanılan bir biyopolimerdir. Antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir, ancak antifungal aktivitesi zayıf olarak kabul edilir. Bu tezde sinnamaldehit konjuge kitosan, indirgeyici aminasyon yoluyla sentezlenmiş ve kurkumin ve kuersetin mikropartiküllerinin elde edilmesinde kapsülleme malzemesi olarak kullanılmıştır. Antifungal aktivite analizleri yapılmış ve Aspergillus niger'e karşı kitosan, sinnamil kitosan, kurkumin ve kuersetin minimum inhibisyon konsantrasyonları sırasıyla > 5000 ppm, 750 ppm, 2500 ppm ve 2500 ppm olarak belirlenmiştir. Penicillium digitatum'a karşı minimum inhibisyon konsantrasyonları sırasıyla kitosan, sinnamil kitosan, kurkumin ve kuersetin için > 5000 ppm, 250 ppm, 1666 ppm ve 1666 ppm olarak belirlenmiştir. Kurkumin ve kuersetinin mikroenkapsülasyonu kitosan/tripolifosfat ve sinnamil kitosan/tripolifosfat ile iyonik jelasyon metoduyla, yüksek enkapsülasyon verimiyle gerçekleştirilmiştir. Kitosan/polifenol mikrokapsüllerine kıyasla sinnamil kitosan/polifenol mikrokapsülleri için aynı patojen mikroorganizmalara karşı daha yüksek antifungal aktivite gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyphenols are naturally derived molecules with diverse applications from medicine to the food industry. They are antimicrobially effective against a broad range of pathogen microorganisms. However, polyphenols have limited bioavailability and stability problems. Microencapsulation is one strategy for increasing antimicrobial molecule's bioavailability, with more beneficial properties of controlled release, targeted delivery, etc. Chitosan is a biopolymer which is widely used as a wall material of the microcapsules. It has antibacterial and antifungal properties, but its antifungal activity considered as poor. In this thesis, cinnamaldehyde conjugated chitosan has been synthesized via reductive amination and it has been used as an encapsulation material for obtaining curcumin and quercetin microparticles. Antifungal activity assays have been performed and minimum inhibitory concentrations of chitosan, cinnamyl chitosan, curcumin, and quercetin against Aspergillus niger have been determined as >5000 ppm, 750 ppm, 2500 ppm, and 2500 ppm, respectively. Minimum inhibitory concentrations of chitosan, cinnamyl chitosan, curcumin, and quercetin against Penicillium digitatum have been determined as >5000 ppm, 250 ppm, 1666 ppm, and 1666 ppm, respectively. Ionic gelation of chitosan/tripolyphosphate and cinnamyl chitosan/tripolyphosphate have been performed for microencapsulation of curcumin and quercetin with high encapsulation efficiency. Higher antifungal activity against same pathogen microorganisms has been observed for cinnamyl chitosan/polyphenol microcapsules compared to the chitosan/polyphenol microcapsules.