Çok değişkenli katlı lineer modeller altında parametre tahmini
Parameter estimation under constrained multivariate linear model
  1. Tez No: 954781
  2. Yazar: MELEK ERİŞ BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KESEMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İstatistikte, lineer modeller kavramı geniş bir yer tutar. Özellikle çok değişkenli lineer modellerde parametre tahminleri ve yorumları literatürde geniş bir uygulama alanı bulur. Bu konudaki çalışmalar, açıklayıcı bir değişken grubuyla tek bir bağımlı değişkeni açıklamaya odaklanır. Ancak, gerçek hayatta iki veya daha fazla bağımlı değişkeni aynı anda içeren problemlere de sıkça rastlanır. Bu tür durumlar, klasik çok değişkenli modellerin ötesine geçilerek daha genel yapılara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu tezde, kısıtlı çok değişkenli katlı lineer modeller ile bu modellerin aşırı parametreli versiyonu ele alınmaktadır. Bu modeller altında tüm bilinmeyen parametre matrislerinin En İyi Lineer Yansız Ön Tahmin Edici (BLUP) ve En İyi Lineer Yansız Tahmin Edici (BLUE)' lerini hesaplamak için analitik formüllerinin elde edilmesi hedeflenmiştir. Ancak, bilinmeyen parametre matrisi üzerindeki kısıtlar, ele alınan modeller altında bu işlemi zorlaştırmaktadır. Çalışmada, bu zorluğun üstesinden gelmek amacıyla, yeniden parametrelendirme yöntemi kullanılarak kısıtlar ortadan kaldırılmıştır. Böylece elde edilen yeni modeller için kuadratik matris optimizasyon teknikleri ile tüm bilinmeyen parametre matrislerinin BLUP/BLUE' ları için analitik formüllerin türetilmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak BLUP/BLUE' lara yeni ve değerli özellik kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In statistical analysis, linear models occupy a significant place. Particularly in multivariate linear models, parameter estimation and interpretations have a wide range of applications in the literature. Studies in this area often focus on explaining a single dependent variable with a group of explanatory variables. However, in real-world scenarios, problems involving two or more dependent variables simultaneously are frequently encountered. Such situations demonstrate the need for more general structures that go beyond classical multivariate models. This thesis focuses on constrained multivariate linear models and their over-parameterized version. The aim is to derive analytical formulas for the Best Linear Unbiased Predictor (BLUP) and the Best Linear Unbiased Estimator (BLUE) of all unknown parameter matrices under these models. However, the constraints on the unknown parameter matrix complicate the process within the framework of the given models. In the study, the constraints are eliminated using the reparameterization method to overcome this difficulty. Thus, for the new models obtained, analytical formulas for BLUP/BLUE of all unknown parameter matrices are derived using quadratic matrix optimization techniques. As a result, new and valuable features are gained for BLUP/BLUE.