Nijerya'nin oyo eyaletindeki küçük çiftçilerin iklim dostu tarim teknoloji̇lerini beni̇msemesini etki̇leyen faktörlerin analizi.
Analysis of factors affecting the adoption of climate-friendly agricultural technologies by smallholder farmers in oyo state, Nigeria.
- Tez No: 954797
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Meteoroloji, Ziraat, Economics, Meteorology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Nijerya'nın tarım sektörü, önemli ekonomik katkısına rağmen iklim değişikliği ve ilgili sosyo-ekonomik stres faktörleri gibi ciddi engellerle karşı karşıyadır. Bu bağlamda, bu çalışma Nijerya'nın Oyo Eyaleti'ndeki küçük çiftçilerin iklim dostu tarım teknolojilerini (İDTT) benimsemesini etkileyen faktörleri analiz etmeyi amaçlamıştır. Çok aşamalı örnekleme yöntemiyle seçilen 137 katılımcıdan anket yoluyla toplanan veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiklerle analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, katılımcıların çoğunluğunun erkek, evli ve ortalama 42 yaş civarında olduğunu, belli bir eğitim seviyesine ve önemli bir çiftçilik deneyimine sahip olduğunu göstermektedir. Çoğunlukla miras kalan arazilerde küçük ölçekli çiftçilik yapan katılımcılar, çiftlik finansmanı için büyük ölçüde kişisel tasarruflarına güvenmekte ve önemli bir kısmı çiftlik dışı gelir kaynaklarına sahiptir. Mahsul üretimi genellikle küçük ölçekli olup, mısır ve manyok temel ürünlerdendir; ancak manyok daha yüksek verim potansiyeli sergilemektedir. Katılımcıların yaklaşık yarısı İDTT konusunda yüksek farkındalığa sahip olup, bu farkındalığın temel olarak sosyal medya platformlarından (Facebook, WhatsApp vb.) kaynaklandığı belirlenmiştir. Benimsemeyi zorlaştıran başlıca faktörler arasında teknik bilgi eksikliği, düşük kar marjları, yüksek ön maliyetler, sosyal eşitsizlik, geleneksel yöntemlere bağlılık, yetersiz altyapı ve öngörülemeyen hava koşulları yer almaktadır. Bu engellere rağmen, katılımcıların önemli bir kısmı İDTT'yi yüksek düzeyde benimsemiş ve bu teknolojilerin sürdürülebilirliğe katkısı ile çevresel etkileri azaltma potansiyeline güçlü bir şekilde inanmaktadır. İstatistiksel analizler, eğitim yeterlilikleri, çiftçilik deneyimi, toplam çiftlik büyüklüğü ve bilgi kaynaklarına erişim gibi faktörlerin İDTT benimsenmesini anlamlı ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, benimseme seviyelerini doğrudan etkileyen bu faktörlere yönelik hedefe yönelik müdahalelerin, özellikle eğitimin teşviki, yayım hizmetlerinin geliştirilmesi ve tarımsal altyapının iyileştirilmesinin sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaşması için elzem olduğunu vurgulamaktadır. Sonuç olarak, çalışma alanındaki çiftçilerin İDTT benimseme olasılığının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu benimseme düzeyinin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla modern teknolojilerin mevcut geleneksel tarım uygulamalarıyla uyumlu hale getirilmesi önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Yeniliklerin Benimsenmesi, İklim Dostu Teknolojiler, Küçük Çiftçiler, Oyo Eyaleti, İklim-Akıllı Tarım, Tarım Teknolojileri.
Özet (Çeviri)
Despite its significant economic contribution, Nigeria's agricultural sector faces serious challenges such as climate change and related socio-economic stressors. In this context, this study aimed to analyze the factors influencing the adoption of climate-friendly agricultural technologies (CFAT/İDTT) by smallholder farmers in Oyo State, Nigeria. Data collected via surveys from 137 participants selected through a multi-stage sampling procedure were analyzed using both descriptive and inferential statistics. Findings indicate that the majority of participants were male, married, around 42 years old on average, possessed a certain level of education, and had significant farming experience. Operating mostly on inherited small-scale farmlands, participants largely relied on personal savings for farm financing, with a significant portion also having off-farm income. Crop production was generally small-scale, with maize and cassava as primary crops; however, cassava exhibited higher yield potential. Approximately half of the participants showed high awareness of CFAT, primarily stemming from social media platforms (e.g., Facebook, WhatsApp). Key barriers to adoption included lack of technical knowledge, low-profit margins, high upfront costs, social inequality, adherence to traditional methods, inadequate infrastructure, and unpredictable weather conditions. Despite these barriers, a significant proportion of participants adopted CFAT at a high level and strongly believed in these technologies' potential to contribute to sustainability and reduce environmental impacts. Statistical analyses revealed that factors such as educational qualifications, farming experience, total farm size, and access to information sources significantly influenced CFAT adoption. These findings underscore the critical importance of targeted interventions addressing these direct influencing factors, particularly promoting education, improving extension services, and enhancing agricultural infrastructure, to foster the widespread adoption of sustainable farming practices. In conclusion, the study found a high probability of CFAT adoption among farmers in the study area. Therefore, it is recommended that efforts be made to harmonize modern technologies with existing traditional farming practices to ensure the sustainability of this adoption level. KEYWORDS: Adoption of Innovations, Climate-Smart Technologies, Smallholder Farmers, Oyo State, Climate-Smart Agriculture, Agricultural Technologies.