Bourdieu'nun 'kültürel sermaye, alan, habitus' ilişkisi bağlamında sinop'ta müzik ve profesyonel müzisyenlik
Music and professional musicianship in sinop within the context of bourdieu's 'cultural capital, field, habitus' relationship
- Tez No: 954845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Canlı müzik üretiminin toplumsal ve kültürel boyutları, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Sinop ili özelinde sosyolojik bir bakış açısıyla ele alınarak; bu süreç, Pierre Bourdieu'nun kültürel sermaye, habitus ve alan kuramı çerçevesinde analiz edilmiştir. Bu kapsamda araştırmanın amacı, Sinop kent merkezinde ve Gerze ilçesinde faaliyet gösteren profesyonel ve yarı profesyonel müzisyenlerin sahne pratikleri, repertuvar stratejileri, mekânsal tercihler, toplumsal temsiliyet biçimleri ve mesleki kimlik inşa süreçlerini incelemektir. Araştırma, etnografik yöntem doğrultusunda yapılandırılmış; nitel veri toplama araçlarıyla desteklenmiştir. Çalışma süresince 22 katılımcı ile görüşme yapılmış; Sinop merkezde dört; Gerze ilçesinde iki canlı müzik mekânında doğrudan ve katılımcı gözlemler gerçekleştirilmiştir. Bu gözlemler, hem kapalı iç mekânlarda hem de açık hava mekânlarında yürütülmüş; ayrıca beş düğün, iki açık hava konseri, 13 canlı müzik mekânındaki müzik ve müzisyen pratikleri, iki koro ekibi, dört müzik dinletisi, iki Helesa ritüeli ile toplam 28 gözlem yapılmıştır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formları, ses kayıtları, gözlem formları ve alan notları kullanılmıştır. Gözlemler sırasında mekânın fiziksel yapısı, sahne düzeni, müşteri profili ve performansın biçimi detaylı biçimde incelenmiş; görüşmelerde ise katılımcıların sosyo-kültürel kimlikleri, müzik geçmişleri, repertuvar tercihleri ve mekân sahipleriyle kurdukları ilişkiler araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, müzik pratiğinin yalnızca estetik ve eğlenceye dayalı bir faaliyet olmadığını; aynı zamanda kültürel kimliklerin ifade alanı, toplumsal statü inşasının bir aracı ve sembolik sermayenin dönüştürüldüğü bir toplumsal alan olduğunu gösterir. Bu bağlamda araştırma, Sinop'taki müzik alanının geleneksel kültürel kodlar ile modern sektör dinamiklerinin kesiştiği çok katmanlı bir yapı arz ettiğini ortaya koyarak, Bourdieu'nun kültürel sermaye, habitus ve alan kavramlarının yerel bir bağlamda nasıl işlerlik kazandığına dair önemli bir örnek sunar.
Özet (Çeviri)
The social and cultural dimensions of live music production are examined through a sociological perspective in the specific context of Sinop, a province located in Turkey's Black Sea region. This process is analyzed within the framework of Pierre Bourdieu's concepts of cultural capital, habitus, and field. Accordingly, the aim of the study is to investigate the stage practices, repertoire strategies, spatial preferences, forms of social representation, and processes of professional identity construction among professional and semi-professional musicians active in the Sinop city center and the Gerze district. The research is structured following an ethnographic approach and supported by qualitative data collection tools. Throughout the study, interviews were conducted with 22 participants; direct and participant observations were carried out in four live music venues in Sinop and two in Gerze. These observations took place in both indoor and open-air venues and included five weddings, two open-air concerts, practices in 13 live music venues, two choir ensembles, four music recitals, and two Helesa rituals—resulting in a total of 28 observation sessions. Data collection involved semi-structured interview forms, audio recordings, observation sheets, and field notes. During observations, the physical structure of venues, stage arrangements, audience profiles, and forms of performance were examined in detail, while interviews explored participants' socio-cultural identities, musical backgrounds, repertoire preferences, and their relationships with venue owners. The findings show that musical practice is not merely an aesthetic or entertaining activity, but also a social space where cultural identities are expressed, social status is constructed, and symbolic capital is transformed. In this context, the research demonstrates that the music field in Sinop presents a multilayered structure shaped by the intersection of traditional cultural codes and modern industry dynamics, offering a significant example of how Bourdieu's concepts of cultural capital, habitus, and field function within a local context.