Duygu ve habitus ilişkisi: Bourdieu'nun duygu sosyolojisi bağlamında bir analiz
The relationship between emotion and habitus: An analysis in the context of Bourdieu's sociology of emotion
  1. Tez No: 982312
  2. Yazar: SÜMEYYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HİRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygu sosyolojisinin davranış ve edimlere dönüşümü bağlamında habitus kavramının incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizine bağlı olarak yapılan çalışmada, hem Bourdieu'nun eserleri hem de duygu sosyolojisine dair literatür değerlendirilmiştir. Bu çalışmada duyguların davranışlara dönüşmesi; Bourdieu'nun temel kavramları olan habitus, alan ve sermaye kavramları bağlamında incelenmiştir. Duygu, hem psikolojik hem de sosyolojik açıdan incelenen kavramlardan birisi olarak öne çıkmaktadır. Bu durum, ilgili kavramın çok boyutlu olduğunu göstermesi açısından son derece önemlidir. Duygular, bir yandan bireysel olarak pratiğe dönüşürken diğer yandan da önemli ölçüde sosyal ilişki ve toplumsal süreçlerden beslenerek oluşmaktadır. Her ne kadar duyguların insandaki yansımaları kişisel olsa da ortaya çıkma biçimi, ifade edilme biçimleri toplumsaldır. İnsan kendisinden daha önce de var olan sosyal, kültürel ve tarihsel bir birikimin içine doğmaktadır. Dolayısıyla bu toplumun değerlerini bir şekilde benimsemektedir. Bourdieu, bu süreci habitus kavramıyla karşılamaktadır. Habitus, insanların yetişmiş olduğu sosyal çevre bağlamında edindiği alışkanlıklar ve tavırlar bütününü ifade etmektedir. Birey, davranışlar edinip eğilim kazandığı gibi duyguları da bu şekilde kazanıp duygusal edimler oluşturmaktadır. Duygular, bu bağlamda sosyolojik olarak davranışların bir parçası olur. Nitekim Bourdieu, bu eğilim çerçevesinde sahaya dönük pratik birçok çalışma yürütmüştür. Duygular, sosyal ve kültürel yapılarına göre toplumdan topluma değişkenlik gösterir. Bu durum, duyguların sosyolojik yapısını ortaya koymaktadır. Ayrıca duygular, sadece toplumdan topluma değil aynı toplum içindeki farklı sosyal sınıflar arasında da duyumsanma ve ifade edilme biçimleri noktasında farklılık gösterir. Sonuç olarak duygu, toplumsal alanın değişkenleri çerçevesinde belirlenerek ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the concept of habitus within the context of the transformation of the sociology of emotion into behavior and actions. This study, based on document analysis, a qualitative research method, evaluated both Bourdieu's works and the literature on the sociology of emotion. This study examined the transformation of emotions into behavior within the context of Bourdieu's fundamental concepts of habitus, field, and capital. Emotion stands out as a concept studied from both psychological and sociological perspectives. This is crucial as it demonstrates the multidimensional nature of this concept. While emotions are transformed into individual practice, they are also significantly nourished by social relationships and social processes. While the reflections of emotions on humans are personal, the way they emerge and are expressed is social. People are born into a preexisting social, cultural, and historical heritage. Consequently, they somehow adopt the values of this society. Bourdieu defines this process with the concept of habitus. Habitus refers to the totality of habits and attitudes acquired by people within the context of the social environment in which they grow up. Just as individuals acquire behaviors and tendencies, they also acquire emotions and create emotional acts. In this context, emotions become a sociological component of behavior. Indeed, Bourdieu conducted numerous practical studies in the field within this framework. Emotions vary from society to society according to their social and cultural structures. This reveals the sociological structure of emotions. Furthermore, emotions differ not only from society to society but also among different social classes within the same society in terms of how they are felt and expressed. Consequently, emotion emerges within the framework of variables within the social sphere.