Okul öncesi çatışma çözme becerileri ölçeğinin geliştirilmesi ve etkinlik setinin etkililiğinin değerlendirilmesi
Development of the preschool conflict resolution skills scale and evaluation of the effectiveness of the activity set
- Tez No: 954847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemdeki çocukların çatışma çözme becerilerini değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla“Okul Öncesi Çatışma Çözme Becerileri Ölçeği”ve“Çatışma Çözme Becerileri Etkinlik Seti”nin geliştirilmesini ve uygulanmasını kapsamaktadır. Çalışma, iki aşamadan oluşmaktadır: İlk aşamada, ölçek geliştirme süreci yürütülmüş ve 269 çocuktan elde edilen verilerle Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılarak ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ölçek; Zorlama, Uyum Sağlama ve Geri Çekilme olmak üzere üç alt boyuttan oluşmakta ve toplam 17 madde içermektedir. DFA sonuçları ölçeğin belirlenen faktör yapısını doğruladığını, yüksek düzeyde uyum indeksleri ile geçerli bir ölçme aracı olduğunu göstermiştir. İkinci aşamada, geliştirilen ölçeğin kullanıldığı deneysel bir çalışma yürütülerek çatışma çözme becerilerini destekleyici etkinlik setinin etkililiği test edilmiştir. Çalışma 54-72 aylık 68 çocuk ile gerçekleştirilmiş ve çocuklar rastgele yöntemle deney (n=34) ve kontrol (n=34) gruplarına atanmıştır. Deney grubuna 8 hafta süresince, toplam 17 etkinlik uygulanmış, kontrol grubu ise mevcut eğitim programına devam etmiştir. Öntest-sontest-kalıcılık testi analizleri sonucunda, deney grubundaki çocukların çatışma çözme becerilerinde anlamlı bir gelişim sağladığı ve zorlama, uyum sağlama ve geri çekilme stratejilerinde olumlu yönde anlamlı değişimler olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubunda ise anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Dolayısıyla uygulanan çatışma çözme etkinliklerinin etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışma, erken çocukluk dönemindeki çatışma çözme becerilerinin değerlendirilmesi ve desteklenmesi adına önemli bir katkı sunmaktadır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, çatışma çözme etkinliklerinin çocukların çatışma çözme becerilerine olan olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Okul öncesinde yapılandırılmış çatışma çözme becerileri etkinliklerinin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess and enhance conflict resolution skills in preschool children through the development and implementation of the“Preschool Conflict Resolution Skills Scale”and the“Conflict Resolution Skills Activity Set.”The study consists of two phases. In the first phase, the scale development process was conducted, and validity and reliability analyses were performed using Confirmatory Factor Analysis (CFA) on data collected from 269 children. The scale comprises three subdimensions: Coercion, Adaptation, and Withdrawal, with a total of 17 items. CFA results confirmed the factor structure and demonstrated high fit indices, indicating the scale's validity. In the second phase, an experimental study was conducted to test the effectiveness of the activity set in improving conflict resolution skills. The study included 68 children aged 54-72 months, who were randomly assigned to experimental (n=34) and control (n=34) groups. The experimental group participated in an eight-week program consisting of 17 structured activities, while the control group continued with the regular curriculum. Pretest, posttest, and retention test analyses showed significant improvements in the experimental group's conflict resolution skills, with positive changes in coercion, adaptation, and withdrawal strategies. No significant differences were observed in the control group. These findings indicate that structured conflict resolution activities have a positive impact on children's conflict resolution skills. This study contributes to the evaluation and promotion of conflict resolution skills in early childhood, emphasizing the importance of implementing structured conflict resolution programs in preschool education.