Kanserli çocukların ebeveynlerinin tükenmişlik ve spiritüel iyi oluşluk düzeylerinin bakım verici yükü üzerine etkisi
The effect of burnout and spiritual well-being levels of parents of children with cancer on caregiver burden
  1. Tez No: 954858
  2. Yazar: AYÇA İREM AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KIZILIRMAK TATU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada kanser tanılı çocuğu olan ebeveynlerde tükenmişlik ve spiritüel iyi oluşun bakım veren yüküne etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde bulunan bir üniversite hastanesinin çocuk onkoloji-hematoloji kliniği, çocuk onkoloji polikliniği, çocuk hematoloji polikliniği ile ayaktan kemoterapi ünitesinde çocuğu kanser nedeniyle takip edilen 151 ebeveyn oluşturmuştur. Veriler Katılımcı Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi, welch testi, post hoc çoklu karşılaştırma testleri, korelasyon analizleri ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmada ebeveynlerin Maslach Tükenmişlik Ölçeği Duygusal Tükenme puanı 8,50±5,88, Duyarsızlaşma puanı 2,65±2,79, Kişisel Başarı Eksikliği puanı 24,70±5,20, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği toplam puanı 126,80±13,13 ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği puanı 30,20±13,45 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of burnout and spiritual well-being on caregiver burden in parents of children diagnosed with cancer. The study sample consisted of 151 parents whose children were being followed for cancer treatment at the pediatric oncology and pediatric hematology clinics and polyclinics, and outpatient chemotherapy unit of a university hospital in Ankara. The data were collected by using the Participant Information Form, Maslach Burnout Inventory, Spiritual Well-Being Inventory and Zarit Caregiver Burden Inventory. Numbers, percentages, mean values, standard deviations, t-test, one-way analysis of variance, welch test, post-hoc multiple comparison tests, pearson correlation, spearman correlation, and hierarchical regression analysis were used in the analysis of the data. In the present study, the scores of the subscalas of Maslach Burnout Inventory was found as following: Emotional Exhaustion was (8,50±5,88), Depersonalization was 2,65±2,79, and Lack of Personal Accomplishment was 24,70±5,20. The total score of Spiritual Well-Being Inventory was found to be 126,80±13,13, and Zarit Caregiver Burden Inventory score was found to be 30,20±13,45.