Korumalı futbol sporcularında MIND diyetinin oksidatif stres, inflamasyon ve nörodejeneratif risk biyobelirteçleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of MIND diet on oxidative stress,inflammation and neurodegenerative risk biomarkers inamerican football players
- Tez No: 954893
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Tekrarlayan kafa darbelerinin meydana geldiği korumalı futbol sezonlarından sonra oyuncularda oksidatif stres, inflamasyon ve nörodejeneratif riskin artabileceği, yaşam kalitesi ve uyku kalitesinin ise azalabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmada, beyin sağlığını desteklemek için geliştirilen MIND (Nörodejeneratif Gecikme için Akdeniz-DASH Müdahalesi) diyetine uyumlu beslenme müdahalesinin korumalı futbol sporcularında oksidatif stres, inflamasyon ve nörodejeneratif risk biyobelirteçleri ile yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve diyet inflamatuar indeksi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma randomize kontrollü bir klinik çalışma olarak Haziran 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında Ankara'daki iki Prolig takımından en az 2 yıl korumalı futbol geçmişi olan 18 yaş ve üzeri 24 sporcu ile yürütülmüştür. Çalışma öncesinde sporculara korumalı futbola ilişkin özellikleri, sosyo-demografik özellikleri, genel sağlık durumları ve beslenme alışkanlıklarını içeren anket formu uygulanmıştır. Çalışma öncesi ve sonrasında sporculardan 7 günlük besin tüketimleri, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi ölçekleri, vücut kompozisyonu ölçümleri ve kan örnekleri alınmıştır. Kontrol (n=12) ve müdahale (n=12) olmak üzere iki gruba ayrılan sporcuların MIND diyet skorları çalışma öncesinde ve 9 haftalık çalışma süresi boyunca hesaplanarak haftalık olarak takip edilmiştir. Kontrol grubunun beslenmesine müdahale edilmezken, müdahale grubuna araştırmacı tarafından MIND diyetine yönelik beslenme eğitimi verilmiş ve üzümsü kırmızı, siyah ve mor orman meyveleri, ton balığı ve hardaliyenin düzenli şekilde tüketilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is suggested that after American football seasons in which repetitive head impacts occur, oxidative stress, inflammation, and neurodegenerative risk may increase, and life and sleep qualities may decrease in players. This study aimed to investigate the effects of nutritional intervention compatible with the MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) diet, developed to support brain health, on oxidative stress, inflammation and neurodegenerative risk biomarkers as well as quality of life, sleep quality and dietary inflammatory index in American football players. The research was conducted as a randomized controlled clinical trial with 24 athletes aged 18 and over with at least 2 years of American football history from two Pro League teams in Ankara between June 2023 and August 2023. Before the study, a questionnaire form was applied to the athletes, including their features related to American football, socio-demographic characteristics, general health status and nutritional habits. Before and after the study, 7-day food consumption, quality of life and sleep quality scales, body composition measurements, and blood samples were taken from athletes. The MIND diet scores of the athletes, divided into two groups, control (n=12) and intervention (n=12), were monitored by calculating them before the study and weekly for the 9-week study period. While the control group's nutrition was not intervened with, the intervention group was given nutritional education on the MIND diet, and regular consumption of grapey red, black and purple forest fruits, canned tuna, and hardaliye was ensured by the researcher.