Veteriner hekimlerin çalışma koşullarına bağlı yorgunluk ile başa çıkmada gıda takviyesi kullanım alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of food supplement usage habits of veterinarians in dealing with intensive working conditions
- Tez No: 954906
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde sağlıklı beslenmeyi destekleme, hastalıklardan korunma, dinç hissetme gibi sebeplerle gıda takviyeleri kullanılmaktadır. Veteriner hekimlerin çalışma yoğunluğunu belirlemek, çalışma temposu ile başa çıkmada gıda takviyesi kullanım sıklığı ve tercihlerini değerlendirmek amacıyla 130 veteriner hekimle anket gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda veteriner hekimlerin %45,4'ünün günde 10 saat ve üzeri çalıştığı, %75,4'ünün hafta sonları sürekli veya bazen çalıştığı, %47,7'sinin sürekli veya bazen nöbet sistemiyle ya da gece mesaisi yaptığı ortaya konmuştur. Ayrıca, veteriner hekimlerin %56,2'sinin ay içerisinde en az bir gün 12 saat ve üzeri çalıştığı, %70,8'inin trafikte iki saatten az kaldığı tespit edilmiştir. Veteriner hekimlerin %37,7'sinin gün içerisinde kendini yorgun ya da çok yorgun hissettiği, %65,5'inin kendini yorgun hissettiğinde bazen gıda takviyesi kullandığı belirlenmiştir. Düzenli gıda takviyesi kullananların oranı %20, ihtiyaç duyduğunda kullananlar %51,6'dır. Gıda takviyelerine %49,6 oranında doktor tavsiyesiyle başlandığı, %77,4 oranında eczaneden temin edildiği saptanmıştır. Hangi tip gıda takviyesi kullandıkları sorularında %76,2'si vitamin, %53,1'i mineral, %43,8'i bağışıklık destekleyici, %26,9'u yağ asidi, %16,9'u protein ve/veya aminoasit grubunu işaretlerken, multi bileşen tercihi %68,1 olmuştur. Kendini yorgun veya çok yorgun olarak tanımlayan veteriner hekimler arasında günde 10 saat üzeri ve hafta sonu çalışmanın yüksek oranda olduğu gözlenmiştir. Gıda takviyesi kullandıktan sonra kendini daha sağlıklı hissettiğini ifade eden veteriner hekimler %53,8 iken, daha enerjik hissedenler %42,4 oranındaydı. Veteriner hekimlerin %8,5'i gıda takviyesi kullandıktan sonra kendinde olumsuzluk hissettiğini ve %67,5'i piyasaya yeni sürülen gıda takviyelerini kullanmakta tereddüt ettiğini belirtmiştir. Sonuç olarak veteriner hekimlikte hafta sonu çalışmanın yaygın olduğu, çalışma saatlerinin yüksek olduğu ve bu durumla başa çıkmada farklı bileşenler içeren gıda takviyelerini ihtiyaç hissettiklerinde tercih ettikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, food supplements are used for various reasons, including supporting healthy nutrition, protecting against diseases, and promoting a sense of well-being. A survey was conducted among 130 veterinarians to determine the work intensity of veterinarians and to evaluate the frequency and preferences of using food supplements in coping with the work tempo. As a result of the research, it was revealed that 45.4% of veterinarians work 10 hours or more per day, 75.4% work continuously or occasionally on weekends, and 47.7% work continuously or occasionally on shifts or at night. In addition, it was determined that 56.2% of veterinarians work 12 hours or more at least one day during the month, and 70.8% spend less than two hours in traffic. It was determined that 37.7% of veterinarians feel tired or very tired during the day, and 65.5% sometimes use food supplements when they feel tired. The rate of those who use food supplements regularly is 20%, and the rate of those who use them when needed is 51.6%. It was determined that 49.6% of them started using food supplements with a doctor's recommendation, and 77.4% of obtained them from pharmacies. When asked which type of food supplement they used, 76.2% indicated vitamins, 53.1% minerals, 43.8% immune support, 26.9% fatty acids, 16.9% protein and/or amino acid groups, while multicomponent preference was 68.1%. It was observed that among veterinarians who defined themselves as tired or very tired, those who worked more than 10 hours a day and on weekends were more prevalent. While 53.8% of those who stated that they felt healthier after using food supplements, 42.4% felt more energetic. 8.5% of veterinarians stated that they felt negative after using food supplements and 67.5% of them were hesitant to use food supplements newly introduced to the market. As a result, it has been revealed that working on weekends is common in veterinary medicine, working hours are long, and they prefer food supplements containing different ingredients when they feel the need to cope with this situation.