Sağlıklı genç erişkinlerde olumlu değerlendirilme korkusunun sosyal anksiyete, mükemmeliyetçilik, benlik saygısı ve algılanan ebeveyn tutumları ile ilişkisi
The relationship of fear of positive evaluation with social anxiety, perfectionism, self-esteem and perceived parental attitudes in healthy young adults
  1. Tez No: 954923
  2. Yazar: ÖZGE ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Sosyal anksiyete çoğunlukla olumsuz değerlendirilme korkusu ile ilişkilendirilmiş olmakla birlikte, yakın zamanda bu deneyimin olumlu değerlendirilme korkusu ile ilişkili olduğunu belirten çalışmalar literatürde yer bulmuştur. Çalışmamızda olumlu değerlendirilme korkusunun sosyal anksiyete düzeyleri ile ilişkisi başta olmak üzere sosyal anksiyete ile ilişkilendirilebilecek mükemmeliyetçilik, benlik saygısı ve algılanan ebeveyn tutumları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Olumlu değerlendirilme korkusunun hangi mekanizmalar üzerinden sosyal anksiyeteyi yordadığı aydınlatılmaya çalışılacaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini 2023 – 2024 öğretim yılında İstanbul'da öğrenim gören lisans ve ön lisans programı öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmaya onay veren 161 katılımcıya araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik ve klinik veri formu, Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSAÖ), Olumlu Değerlendirilme Korkusu Ölçeği (ODKÖ), Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği- Kısa Form (ODKÖ-KF), Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Çocuk Formu (KAET-Ç) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Although social anxiety has been mostly associated with fear of negative evaluation, studies have recently appeared in the literature indicating that this experience is associated with fear of positive evaluation. In our study, we aimed to examine the relationship between fear of positive evaluation and social anxiety levels, as well as the relationship with perfectionism, self-esteem and perceived parental attitudes that may be associated with social anxiety. The mechanisms underlying the prediction of social anxiety by fear of positive evaluation will be investigated. Material and Method: The sample of the study consisted of undergraduate and associate degree program students studying in Istanbul in the 2023 - 2024 academic year. A sociodemographic and clinical data form prepared by the researcher, Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), Fear of Positive Evaluation Scale (FPES), Fear of Negative Evaluation Scale - Brief Form (FNES- BF), Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), Perceived Parental Attitudes Scale-Child Form (EMBU-Egna Minnen Barndoms Uppfostranand) were administered to 161 participants who consented to the study.