8 haftalık koşuya özgü teknik antrenmanın altyapı basketbolcularının koşu tekniği ve bazı performans parametreleri üzerindeki etkileri
Effects of 8 weeks of running-specific technical training on running technique and some performance parameters of youth basketball players
- Tez No: 954951
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET PEKEL, DR. MUSTAFA ALTUNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma altyapıdaki 14-16 yaş aralığındaki erkek basketbol oyuncularının 8 haftalık koşuya özgü teknik antrenman uygulamalarının, basketbolcuların koşu tekniği ve bir takım performans parametreleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Toplam 36 basketbolcunun yer aldığı çalışmada katılımcılar koşuya özgü teknik antrenman uygulayan grup (n=18) ve kontrol (n=18) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Sporcuların koşu teknik değerlendirme süreçlerinde kullanılan ölçüm parametreleri; adım asimetrileri 20 metre sprintlerinde ivmelenme aralığı olan 10-15 metre aralığındaki 5 metre içindeki aşma (çift adım), uzunlukları, adım uzunlukları ve 5 metre süreleri değerlendirilmiştir. Sporcuların kinematik değerlendirmeleri KINOVEA programı ile dikey sıçrama ve asimetri değerleri My Jump 2 programı ile analiz edilmiştir. Bazı performans değerleri sürat, kuvvet, kuvvette devamlılık ve çeviklik olarak belirlenmiştir. Belirlenmiş olan performans parametreleri için ölçümlerinde, 20 metre sprint testi ile, kuvvet değerleri ise karşı hareket sıçrama, squat sıçrama, drop sıçrama ve elastik kuvvet değerleri ile elde edilmiştir. Çeviklik değerlendirilmeleri lane agility testi ile tekrarlı sprint testleri de pediatric RAST testi ile ölçülmüştür. Koşuya özgü teknik antrenman uygulamalarının basketbolcuların kinematik ve performans çıktılarında anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığı Çift Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç olarak alt yapı basketbolcularında uygulanacak olan koşuya özgü teknik antrenmanların özellikle sporcuların çeviklik performansları üzerinde gelişim sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of 8-week running-specific technical training on running technique and some performance parameters of 14-16 years old boys basketball players. A total of 36 basketball players participated in the study and the participants were divided into two groups as running-specific technical training group (n=18) and control group (n=18). The measurement parameters used in the running technical evaluation processes of the athletes; stride asymmetries, stride asymmetries, stride lengths, stride lengths and 5-meter times were evaluated in the acceleration interval of 10-15 meters in 20-meter sprints. Kinematic evaluations of the athletes were analyzed with KINOVEA program and vertical jump and asymmetry values were analyzed with My Jump 2 program. Some performance values were determined as speed, strength, strength endurance and agility. In the measurements for the determined performance parameters, the 20-meter sprint test was used, and the strength values were obtained with countermovement jump, squat jump, drop jump and elastic force values. Agility was measured by lane agility test and repeated sprint tests were measured by pediatric RAST test. Two-way Analysis of Variance (ANOVA) was used to evaluate whether running-specific technical training practices made a significant difference in the kinematic and performance outcomes of basketball players. The significance level was used as p0.05).As a result, it is thought that running-specific technical training to be applied in youth basketball players can provide improvement especially on agility performances of athletes.