Acil serviste çalışan hemşirelerin 'Sağlık Çalışanına Yönelik Şiddet ve Şiddetin Cinsiyetçi Yönüne' ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of emergency department nurses' Views on Violence Against Health Workers and the Gendered Aspect of Violence'
  1. Tez No: 954956
  2. Yazar: NALAN NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZEN İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, acil serviste çalışan hemşirelerin şiddet deneyimlerini toplumsal cinsiyet perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Hemşirelerin, beyaz kod bildirimine ilişkin deneyimleri ve şiddet olaylarında karşılaştıkları cinsiyet temelli farkındalıkları araştırılmaktadır. Bu çalışma, şiddetin cinsiyetle ilişkili dinamiklerinin, mesleki rollere ve olay yönetimine etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. 25-32 yaş aralığında, mesleki deneyimi 2,5-7 yıl arasında değişen 22 hemşire ile bu araştırma yürütülmüştür. Katılımcılar, şiddet olaylarından özellikle kadınların daha fazla etkilediğini belirterek şiddetin cinsiyetçi tutumlarını vurgulamışlardır. Kadın hemşireler, fiziksel şiddete daha az maruz kalmalarına rağmen, sözel şiddet ve cinsiyet temelli hakaretlere daha sık maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ile sağlık çalışanlarının çalışma ortamlarındaki güvenliği arttırmak amacıyla kapsamlı ve etkili önlemler alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Mevcut güvenlik önlemlerindeki yetkilerin güçlendirilmesi, şidettin gerçekleştiği durumlarda yaptırımların arttırılması ve toplumsal farkındalığın arttırılarak geliştirilmesi şiddetin önlenmesi için önerilmektedir. Bu tür geliştirici adımlar, sağlık sektöründe şiddet olaylarını azaltarak çalışanların daha güvenli ortamlarda hizmet vermelerini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the violence experiences of nurses working in the emergency department from a gender perspective. Nurses' experiences regarding code white reporting and their gender-based awareness of violence incidents are investigated. This study aims to reveal the effects of gender-related dynamics of violence on professional roles and incident management. This study was conducted with 22 nurses between the ages of 25-32, with a professional experience ranging between 2.5-7 years. Participants emphasized the sexist attitudes of violence by stating that women were particularly affected by violence. Female nurses stated that although they were exposed to physical violence less frequently, they were exposed to verbal violence and gender-based insults more frequently. The findings of the study revealed that comprehensive and effective measures should be taken to increase the safety of healthcare workers in their work environments. Strengthening the authorities in existing security measures, increasing sanctions in cases where violence occurs, and raising social awareness are recommended to prevent violence. Such developmental steps can reduce the incidents of violence in the health sector and enable employees to provide services in safer environments.