Perineal ultrasonografi ile genital hiatus uzunluğu ölçümü, apikal prolapsusu predikte edebilir mi?
Can genital hiatus length measurement by perineal ultrasonography predict apical prolapse?
- Tez No: 954955
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, pelvik organ prolapsusu tanısında apikal prolapsus varlığı ile transperineal ultrasonografi kullanılarak ölçülen genital hiatus uzunluğu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmada, pelvik organ prolapsusu tanısında kullanılan mevcut yöntemlerin yanında, non-invaziv bir teknik olan transperineal ultrasonografi ile genital hiatus uzunluğu ölçümünün tanısal güvenilirliğini ve etkinliğini değerlendirmek hedeflenmiştir. Pelvik organ prolapsusu, genellikle yaş, doğum, genetik yatkınlık ve kronik ıkınma gibi faktörler nedeniyle pelvik organların vajinal kanala doğru yer değiştirmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Apikal prolapsus, prolapsus tiplerinden biri olarak uterusun veya vajinanın üst kısmının vajinal kanala doğru sarkmasını ifade eder. Bu çalışmada, apikal prolapsusun erken tanısı ve yönetimi için genital hiatus uzunluğunun bir belirteç olarak kullanılması incelenmiştir. Ayrıca, bu ölçümün klinik olarak invaziv müdahalelerin gerekliliğini azaltabileceği ve hasta yaşam kalitesini iyileştirebileceği hipotezi kurulmuştur. Çalışma, apikal prolapsusu olan ve olmayan hasta gruplarının genital hiatus uzunluklarının karşılaştırılmasıyla, bu parametrenin prolapsus tanısındaki önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, genital hiatus uzunluğu ile prolapsusun şiddeti arasındaki ilişki de incelenmiştir. Elde edilen bulgular, pelvik organ prolapsusu tedavisinde klinik karar verme sürecine katkıda bulunabilecek ve hastaların daha iyi yönetilmesine olanak sağlayabilecek yeni tanısal yaklaşımlar geliştirme amacı taşımaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Mart 2024 - Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılan prospektif bir araştırmadır. 18-65 yaş arası apikal prolapsus bulgusu olan ve olmayan 122 kadın hasta incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, apikal prolapsus varlığı, prolapsus derecesi ve genital hiatus uzunluğu perineal ultrasonografi ile ölçülmüştür. Katılımcılar, genital hiatus uzunluğuna göre iki gruba (≥4 cm ve
Özet (Çeviri)
AIM: The objective of this study is to investigate the relationship between the presence of apical prolapse and the length of the genital hiatus measured by transperineal ultrasonography in the diagnosis of pelvic organ prolapse. This study aims to evaluate the diagnostic reliability and effectiveness of genital hiatus length measurement using transperineal ultrasonography, a non-invasive technique, alongside existing methods for diagnosing pelvic organ prolapse. Pelvic organ prolapse typically results from factors such as aging, childbirth, genetic predisposition, and chronic straining, leading to the displacement of pelvic organs into the vaginal canal. Apical prolapse, as one type of prolapse, refers to the descent of the upper part of the uterus or vagina into the vaginal canal. This study explores the use of genital hiatus length as a marker for the early diagnosis and management of apical prolapse. Additionally, it is hypothesized that this measurement could potentially reduce the need for invasive interventions and improve patient quality of life. The study aims to highlight the significance of this parameter in the diagnosis of prolapse by comparing genital hiatus lengths between groups with and without apical prolapse. Furthermore, the relationship between genital hiatus length and the severity of prolapse is examined. The findings are intended to contribute to the development of new diagnostic approaches that can assist in clinical decision-making and improve patient management in pelvic organ prolapse treatment. MATERIAL AND METHODS: This study is a prospective research conducted at Ankara Bilkent City Hospital from March 2024 to July 2024. A total of 122 female patients aged 18-65 with or without complaints of apical prolapse were examined. Demographic characteristics, presence and degree of apical prolapse, and genital hiatus length were measured using perineal ultrasonography. Participants were divided into two groups based on genital hiatus length: (1) ≥4 cm and (2)