Açık kalp ameliyatları sonrası klinikte izlenen hastalarda gelişen uyku bozuklukları ve nedenlerinin belirlenmesi
Identification of sleep disorders and their causes in patients monitored in the clinic after open-heart surgery
- Tez No: 954958
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma bir devlet hastanesinin kalp damar cerrahisi kliniğinde yatan ve açık kalp ameliyatı geçiren hastaların ameliyat sonrası uyku bozukluklarını ve nedenlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Uyku Düzenini Etkileyen Etmenler Formu (UDEEF) ve Richards Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ) kullanılmıştır. Veri toplama araçları hastalar ile yüz yüze görüşülerek soru cevap şeklinde doldurulmuştur. Veriler Şubat- Eylül 2024 tarihleri arasında, Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde toplanmış olup, araştırma kapsamına 63 hasta alınmıştır. Veriler yüzdelik, standart sapma, varyans analizi (ANOVA) kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to identify the determinants affecting postoperative sleep disorders and their underlying causes in who were hospitalized in the cardiovascular surgery clinic of a training and research hospital and underwent open heart surgery. Data were collected using the Patient Introduction Form, Factors Affecting Sleep Pattern Form (FASPF), and Richards Campbell Sleep Questionnaire (RCSQ). Data collection tools were filled out in the form of question-and-answer forms by face-to-face interviews with patients. The data were collected from February to September 2024 in the Cardiovascular Surgery Clinic of Alanya Training and Research Hospital, and 63 patients were included in the study. The data were analyzed using percentages, standard deviation, and analysis of variance (ANOVA).