Endometrioid tipi endometriyum kanserlerinde modifiye frailty indeksin postoperatif dönemde morbidite ile olan ilişkisi
The association between the modified frailty index and postoperative morbidity in endometrioid-type endometrial cancer
  1. Tez No: 954966
  2. Yazar: NEZAHAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TANER TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Endometrioid tip endometriyum kanseri tanısıyla opere edilen hastalarda mFI-11'in postoperatif morbiditeyi öngörme gücünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birincil hedefi, mFI-11'in bu hasta grubunda postoperatif morbidite ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. İkincil hedef ise, mFI-11'in prediktif performansının mFI-5 ve ASA skoru ile karşılaştırılarak, hangi indeksin klinik açıdan daha etkili bir öngörü aracı olduğunun belirlenmesidir. Temmuz 2023 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi biriminde yürütülmüş olan bu prospektif gözlemsel çalışmaya, endometrioid tip endometriyum kanseri nedeniyle ksifoido-pubik veya umbliko-pubik orta hat insizyonu ile açık cerrahi uygulanmış ve çalışma kriterlerini karşılayan 88 hasta dahil edilmiştir. Postoperatif ilk 90 gün içerisinde gelişen komplikasyonlar“morbidite”olarak tanımlanmıştır ve“var”veya“yok”şeklinde sınıflandırılmıştır. Birden fazla komplikasyonu bulunan olgularda yalnızca bir morbidite varlığı kabul edilmiştir. Tanımlanan morbiditeler arasında; postoperatif enfeksiyonlar, hospitalizasyon gereksinimi, tromboembolik olaylar, atelektazi ve lenfatik drenaj bozuklukları yer almıştır. Morbiditeler, gelişim zamanına göre 0–10. gün, 11–30. gün ve 31–90. gün olmak üzere üç ayrı zaman diliminde gruplandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda endometrioid tip endometriyum kanseri tanısıyla cerrahi tedavi uygulanmış hastalarda yapılan değerlendirmede, mFI-5 skoru erken postoperatif morbiditeyi öngörmede anlamlı bir belirteç olarak saptanmıştır. Özellikle ilk 10 günlük postoperatif dönemde mFI-5 skoru yüksek olan hastalarda morbidite gelişme riski belirgin şekilde artmış; buna karşın, mFI-11 ve ASA skorları erken dönem morbiditeyle anlamlı bir ilişki göstermemiştir. Bu bulgu, mFI-5'in preoperatif dönemde uygulanabilir, pratik ve etkili bir tarama aracı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the predictive power of the mFI-11 in determining postoperative morbidity among patients who underwent surgery for endometrioid-type endometrial cancer. The primary objective was to investigate the association between mFI-11 and postoperative morbidity in this patient population. The secondary objective was to compare the predictive performance of mFI-11 with that of mFI-5 and the ASA score, in order to determine which index serves as a more effective clinical predictor. This prospective observational study was conducted between July 2023 and July 2024 at the Department of Gynecologic Oncology Surgery, Ankara Bilkent City Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinic. A total of 88 patients who underwent open surgery with either a xiphoid–pubic or umbilico–pubic midline incision for endometrioid-type endometrial cancer and met the study criteria were included. Postoperative complications occurring within the first 90 days were defined as“morbidity”and classified as either“present”or“absent.”In patients with multiple complications, the presence of at least one morbidity was accepted. Defined morbidities included postoperative infections, need for re-hospitalization, thromboembolic events, atelectasis, and lymphatic drainage disorders. Morbidities were further categorized into three time intervals based on their occurrence: days 0–10, days 11–30, and days 31–90. The results demonstrated that, in patients undergoing surgical treatment for endometrioid-type endometrial cancer, the mFI-5 score was identified as a significant predictor of early postoperative morbidity. In particular, patients with higher mFI-5 scores had a markedly increased risk of morbidity within the first 10 postoperative days, whereas no significant association was found between mFI-11 or ASA scores and early morbidity. These findings highlight mFI-5 as a practical, applicable, and effective preoperative screening tool for predicting early postoperative morbidity.