Çocuklardaki disleksi sorununun iletişim açısından analizi: İlkokul çağındaki dislektik çocukların iletişim problemleri
Analysis of dyslexia problem of children in terms of communication: Communication problems of dyslexic children at the age of elementary school
  1. Tez No: 954965
  2. Yazar: HAKAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZDEN CANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; İlkokul çağındaki özel öğrenme güçlüğü olan çocukların, sosyal çevrelerinde, aile ortamlarında, eğitim kurumlarında ve diğer ortamlarda yaşadıkları iletişim sorunlarının ne olduğunu anlamaya çalışmak ve buna paralel olarak bu problemlerini aşabilecekleri, kendilerini toplumda bulabilecekleri, yeterli düzeyde koşulları sağlayacak kurumların etkilerini ele almaya çalışmaktır. Bu bağlamda rehabilitasyon merkezlerinin ve diğer kurumların önemini halkla ilişkiler çerçevesinde değerlendirip, doğru, etkili ve olumlu halkla ilişkiler faaliyetlerinin, özel öğrenme güçlüğü çeken çocuklara yönelik çalışmaların tezimiz nezdinde yaratacağı olumlu sonuçları değerlendirmek ve bu faaliyetlerin özel öğrenme güçlüğü (disleksi) problemi olan çocukların iletişim ve diğer tüm faktörler dahilinde toplumda edinecekleri olumlu neticeleri değerlendirmek. Özel öğrenme güçlüğü olan çocukların problemlerinin, okul ve aile dayatmalarının yanında yeteri kadar bilinçlenmemiş, empati gücü zayıf toplumsal etmelerle katlanarak artığı gerçeği kaçınılmazdır. Bu bağlamda sağlıklı bir iletişim ve yaklaşımın yaratacağı olumlu etki ele alınmıştır. Çalışmada Esenyurt bölgesinde özel öğrenme güçlüğü olan çocukların velileriyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to try to understand communication problems of children with special learning difficulties, who are at the age of elementary school, at social environments, family environments, educational institutions and other environments. Moreover we, correspondingly, would like to approach effects of institutions which are supposed to provide conditions that will help those children to overcome their problems and to find themselves a place in society. In this context, we would like to evaluate importance of rehabilitation centers and other institutions in regards of public relations. We aim to evaluate positive outcomes of proper, efficient and positive public relations activities and to evaluate their positive results on children with special learning difficulties (dyslexia), in context of communications and all other factors. In addition to impositions at school and family, strong discouraging factors of society which has low awareness and weak empathy capability, significantly increases problems of children with special learning difficulty. We acknowledge this as an incontrovertible fact and appraised positive effects of healthy communication and approach at this matter. In this study, we did semi structured interviews with families of children with special learning difficulties, in Esenyurt.