Investigating the relationship between grandiose and vulnerable narcissism, perfectionism and self-compassion
Büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm, mükemmelliyetçilik ve öz-şefkat arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 954973
  2. Yazar: MERVE CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERPOLAT TAŞABAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm, mükemmeliyetçilik ve öz- şefkat arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma örneklemini, yaşları 18 ile 65 arasında değişen 368 katılımcı (246 kadın ve 122 erkek) oluşturmuştur. Veriler; Demografik Bilgi Formu, Beş Faktörlü Narsisizm Envanteri Kısa Formu, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Öz-Şefkat Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Korelasyon ve aracılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizleri, büyüklenmeci narsisizm ile öz-şefkat arasındaki ilişki dışında tüm değişkenler arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Aracılık analizi, öz-şefkatin kırılgan narsisizm ile mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkiyi kısmen aracıladığını; ancak büyüklenmeci narsisizm ile mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkide aracılık etmediğini ortaya koymuştur. Bulgular mevcut literatür ışığında tartışılmış, kuramsal ve klinik açıdan olası çıkarımlara dikkat çekilmiştir. Özellikle kırılgan narsisizm düzeyi yüksek bireylerde gözlemlenen mükemmeliyetçi eğilimlerin anlaşılmasında öz-şefkatin rolü vurgulanmıştır. Çalışma, mükemmeliyetçilik ve öz-şefkat süreçlerini anlamada narsisizmin alt türlerinin ayırt edilmesinin önemini vurgulamakta ve bu yapılar arasındaki karmaşık dinamikleri açıklığa kavuşturmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationships between grandiose and vulnerable narcissism, perfectionism, and self-compassion. The sample consisted of 368 participants (246 females and 122 males) aged between 18 and 65. Data were collected using the Demographic Information Form, the Short Form of the Five-Factor Narcissism Inventory, the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, and the Self- Compassion Scale. Correlation and mediation analyses were conducted. Correlation analyses revealed significant relationships among the variables, except between grandiose narcissism and self-compassion. Mediation analysis indicated that self- compassion partially mediated the relationship between vulnerable narcissism and perfectionism, but not between grandiose narcissism and perfectionism. These findings are discussed in light of the existing literature, underlining theoretical and clinical implications. The significance of self-compassion in understanding perfectionistic tendencies among individuals high in vulnerable narcissism is emphasized. The study highlights the importance of distinguishing between subtypes of narcissism in understanding perfectionism and self-compassion and suggests the need for further research to clarify the complex dynamics among these constructs.