Adana'da eko-okullarda okuyan öğrencilere yönelik çevre dostu eğitim etkinliklerinin analizi
For students studying in eco-schools in Adana analysis of environment-friendly educational activities
- Tez No: 954972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZDEMİR AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, Adana ilindeki yeşil bayraklı eko okullarda uygulanan çevre dostu eğitim etkinliklerinin öğrencilerin çevre bilinci, turizm-çevre ilişkisi ve sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarının oluşumunda öğretmenlerin rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu okullarda görev yapan öğretmenlerin çevreye ilişkin bilgi, bilinç ve duyarlılık düzeylerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, eko okul modelinin yalnızca çevre bilgisini artırmakla kalmayıp, turizm çevre etkileşimini kavratmada da nasıl bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Araştırmada, çevre bilincinin erken yaşlardan itibaren kazandırılmasının ve sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarının geliştirilmesinin önemine vurgu yapılmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla, öğretmenler, okul yöneticileri ve eko-okul temsilcileriyle yapılan yüz yüze görüşmelerde; öğretmenlerin ders uygulamalarında kullandıkları interaktif, deneyimsel ve çok yönlü öğretim yöntemleri ile öğrencilerin ev ortamında yeterli çevre bilincine sahip olmamalarındaki zorluklar ortaya konulmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi kullanılmıştır. 15 öğretmen, 4 okul yöneticisi ve 1 eko okul temsilcisiyle yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler yapılmış, veriler MAXQDA 2022 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular; videolar, proje tabanlı etkinlikler, doğa gezileri ve geri dönüşüm projeleri gibi interaktif yöntemlerin öğrencilerin çevre bilgisi yükselttiğini; turizm çevre ilişkisini içeren ders etkinliklerine düzenli katılan öğrencilerin sürdürülebilir turizm algılamalarının yüksek olduğunu göstermiştir. Öğretmenler, en büyük engel olarak“evde çevre bilincinin zayıflığı”ve“ders saatlerinin yetersizliğini”vurgulamış; aile ve yerel toplumla iş birliğinin güçlendirilmesini önermiştir. Sonuç olarak, eko okullarda çevre eğitiminin turizm perspektifiyle desteklenmesi, öğrencilerin hem çevresel tutumlarını hem de sürdürülebilir turizm farkındalıklarını geliştirmede etkili görünmektedir. Araştırma, öğretmen mesleki gelişim programlarında deneyimsel ve teknoloji destekli materyallerin artırılmasını, okul aile toplum üçgeninde ortak projeler yürütülmesini ve yerel yönetimlerin eko okullara yönelik turizm temelli çevre eğitim fonlarını genişletmesini önermektedir. Araştırma bulgularının, sürdürülebilir çevre eğitimi politikalarının şekillenmesine ve eko okul uygulamalarının yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the role of teachers in fostering students' environmental awareness, understanding of the tourism–environment nexus, and development of sustainable lifestyle habits through the environmentally friendly educational activities implemented in Green Flag Eco Schools in Adana, Türkiye. In addition, it seeks to reveal the levels of environmental knowledge, consciousness, and sensitivity among the teachers working in these schools. The research thus demonstrates that the Eco School model not only enhances students' environmental knowledge but also helps them comprehend the tourism–environment nexus at an early age, thereby fostering sustainable lifestyle habits. Data were collected through semi structured, face to face interviews with 15 teachers, 4 school administrators, and 1 Eco School coordinators. Using MAXQDA 2022, the transcripts were subjected to qualitative content analysis. The findings reveal that interactive methods such as videos, project based learning, nature excursions, and recycling projects significantly increase students' environmental knowledge, while regular participation in lessons addressing tourism–environment relations elevates their sustainable tourism perceptions. The principal obstacles identified by teachers were the“low level of environmental awareness at home”and the“insufficiency of lesson hours.”Accordingly, they recommended strengthening cooperation among families, schools, and the local community. Overall, integrating a tourism perspective into environmental education within Eco Schools effectively enhances both students' pro environmental attitudes and their awareness of sustainable tourism. The study recommends expanding experiential and technology supported teaching materials in teacher professional development programmes, implementing joint school–family–community projects, and increasing local government funding for tourism oriented environmental education in Eco Schools. The results are expected to inform sustainable environmental education policies and support the wider dissemination of the Eco School model.